Mirosław Wierzbicki, wojewoda częstochowski

Ten artykuł dodałem 2.01.2018 roku

Urodził się w 1930 roku, pochodził z Radomska, w latach 70. XX wieku był wojewodą częstochowskim.

Ukończył liceum pedagogiczne, a następnie pracował jako nauczyciel i zastępca dyrektora częstochowskiego Młodzieżowego Domu Kultury, a w późniejszych latach został inspektorem oświaty w Częstochowie. W 1969 roku został kuratorem katowickiego okręgu szkolnego.

Od 1955 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1 czerwca 1975 do 11 grudnia 1980 roku pełnił funkcję wojewody częstochowskiego, został odwołany pod wpływem protestów Solidarności. Jego następcą został Grzegorz Lipowski. W stanie wojennym był internowany od 13 grudnia 1981 roku do 12 lutego 1982 roku. Zmarł 2 lipca 1982 roku na zawał serca.

1219 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: