Młyn we Fryszerce

Ten artykuł dodałem 17.11.2018 roku

Niegdyś Fryszerka była cenionym przez radomszczan miejscem wypoczynku nad wodą. Warto jednak wiedzieć, że znacznie wcześniej funkcjonował tam także młyn wody zbożowy. Po raz pierwszy w materiałach źródłowych obiekt ten znalazł się na mapie z 1803 roku. W XIX i XX wieku jego właścicielem byli Kamoccy, którzy wielokrotnie dzierżawili młyn innym osobom.

fryszerka_mlyn_1

fryszerka_mlyn_2

Opis z 1874 roku mówi o tym, że młyn znajdował się w budynku drewnianym, parterowym i zwieńczony był dwuspadowym dachem, pokrytym gontem. W pobliżu znajdował się modrzewiowy dom mieszkalny, stodoła, obora, stajnia, wozownia, piwniczka oraz brama. Młyn posiadał wówczas dwa koła wodne nasiębierne oraz m.in. dwie pary kamieni francuskich. Z kolei według danych z 1912 roku w młynie znajdowała się turbina o mocy 22 koni.

fryszerka_mlyn_3

fryszerka_mlyn_4

Około 1920 roku obiekt przeszedł generalny remont, a właściwie postawiono całkiem nowy budynek. Parter był murowany, a piętro drewniane. To ten sam budynek, który można do dziś oglądać, oczywiście teraźniejszy stan może tylko dawać małe wyobrażenie o tym, co działo się tam dawniej. Po 1946 roku młyn został przejęty przez gminę. Od 1970 roku stoi nieużywany. W latach 90. XX wieku budynek był użytkowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku. Obecnie, gdy kompleks wodny na Fryszerce przestał funkcjonować, budynek młyna popada w coraz większą ruinę.

fryszerka_mlyn_5

fryszerka_mlyn_6

fryszerka_mlyn_7

Przy pisaniu tej krótkiej notki historycznej korzystałem z książki Tomasza Kuźnickiego pt. „Z dziejów młynarstwa Radomska i regionu (Katalog)”. Zachęcam do zajrzenia do tej książki, tam jest znacznie więcej informacji o młynie we Fryszerce.

Aktualizacja z marca 2019 roku. Młyn został podpalony i wygląda teraz jeszcze gorzej. Tutaj znajdują się zdjęcia.

5028 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: