Niegdyś Fryszerka była cenionym przez radomszczan miejscem wypoczynku nad wodą. Warto jednak wiedzieć, że znacznie wcześniej funkcjonował tam także młyn wody zbożowy. Po raz pierwszy w materiałach źródłowych obiekt ten znalazł się na mapie z 1803 roku. W XIX i XX wieku jego właścicielem byli Kamoccy, którzy wielokrotnie dzierżawili młyn innym osobom.
Opis z 1874 roku mówi o tym, że młyn znajdował się w budynku drewnianym, parterowym i zwieńczony był dwuspadowym dachem, pokrytym gontem. W pobliżu znajdował się modrzewiowy dom mieszkalny, stodoła, obora, stajnia, wozownia, piwniczka oraz brama. Młyn posiadał wówczas dwa koła wodne nasiębierne oraz m.in. dwie pary kamieni francuskich. Z kolei według danych z 1912 roku w młynie znajdowała się turbina o mocy 22 koni.
Około 1920 roku obiekt przeszedł generalny remont, a właściwie postawiono całkiem nowy budynek. Parter był murowany, a piętro drewniane. To ten sam budynek, który można do dziś oglądać, oczywiście teraźniejszy stan może tylko dawać małe wyobrażenie o tym, co działo się tam dawniej. Po 1946 roku młyn został przejęty przez gminę. Od 1970 roku stoi nieużywany. W latach 90. XX wieku budynek był użytkowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku. Obecnie, gdy kompleks wodny na Fryszerce przestał funkcjonować, budynek młyna popada w coraz większą ruinę.
Przy pisaniu tej krótkiej notki historycznej korzystałem z książki Tomasza Kuźnickiego pt. „Z dziejów młynarstwa Radomska i regionu (Katalog)”. Zachęcam do zajrzenia do tej książki, tam jest znacznie więcej informacji o młynie we Fryszerce.
Aktualizacja z marca 2019 roku. Młyn został podpalony i wygląda teraz jeszcze gorzej. Tutaj znajdują się zdjęcia.
Zobacz podobne artykuły:
Zobacz podobne artykuły: