Murowany nagrobek Ignacego Kozłowskiego i Anny z Szusterskich Kozłowskiej na cmentarzu w Niedośpielinie

Ten artykuł dodałem 27.06.2021 roku

Na cmentarzu parafialnym w Niedośpielinie znajduje się okazały murowany nagrobek. Spoczywają tam Ignacy Kozłowski oraz Anna z Szusterskich Kozłowska.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Pomnik ten zdecydowanie wyróżnia na tle innych, znajdujących się w pobliżu. Ma strzelistą formę nawiązującą do stylu neogotyckiego. I to by się zgadzało, bo powstał on w drugiej połowie XIX wieku. Jest to jeden ze starszych zachowanych grobów na cmentarzu w Niedośpielinie. Na frontowej ściance znajduje się wspólne zdjęcie Ignacego i Anny Kozłowskich. Pod nim są zawarte informacje o pochowanych.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Ignacy Kozłowski zmarł 8 maja 1881 roku w wieku 38 lat. Anna z Szusterskich Kozłowska zmarła 27 listopada 1886 roku w wieku 33 lat. Pomnik został ufundowany przez ich córki oraz matkę (to informacja z nagrobka) – być może przez Teklę z Rutkowskich Szusterską, która być może była matką Anny. Grób Tekli z Rutkowskich Szusterskiej znajduje się bliżej kaplicy Malewskich. Grób Kozłowskich znajduje się przy jednej z głównych alejek. Stojąc na wprost kaplicy Malewskich (największy obiekt na cmentarzu w Niedośpielinie) należy odwrócić się i iść alejką lekko w górę, w kierunku północnym. Grób Kozłowskich znajduje się po prawej stronie tej alejki.

Jeśli zaś chodzi o wspomniane na nagrobku córki Ignacego oraz Anny Kozłowskich, to jedną z nich była Antonina, po mężu Malewska, znana malarka.

283 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)