Nagrobek Tekli z Rutkowskich Szusterskiej na cmentarzu w Niedośpielinie

Ten artykuł dodałem 27.06.2021 roku

Na cmentarzu w Niedośpielinie znajduje się nagrobek Tekli z Rutkowskich Szusterskiej. Zlokalizować go dość łatwo. Wchodząc na cmentarz głównym wejściem należy iść cały czas alejką prosto. Gró ten znajduje się na skrzyżowaniu alejek, naprzeciw kaplicy Malewskich – największego obiektu na cmentarzu.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Nagrobek ma formę wysokiego cokołu o podstawie prostokąta, na którym znajduje się figura kobiety, być może Matki Boskiej. Poniżej figury, na frontowej ściance jest płaskorzeźba z wizerunkiem anioła – głowa ze skrzydłami od dołu i po bokach. Jeszcze niżej jest następująca informacja:

Ś. P.
TEKLA
Z RUTKOWSKICH
SZUSTERSKA
ZM. 29 MAR. 1916 R.
ŻYŁA LAT 85
PROSI O WIECZNY
ODPOCZYNEK

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Przed cokołem znajduje się mało widoczny, niemal płaski betonowy nagrobek, łączący się z poziomem podłoża. O Tekli z Rutkowskich Szusterskiej nie wiem na razie nic, ale znalazłem na tym samym cmentarzu inny nagrobek, w którym spoczywa m.in. Anna z Szusterskich Kozłowska. Ustalona przeze mnie data urodzenia Anny może wskazywać na to, że Tekla mogłaby być jej matką – Tekla miałaby ją urodzić w wieku 22 lat. Ponadto Anna zmarła wcześniej niż Tekla i na jej nagrobku jest informacja, że żegna ją m.in. matka.

334 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)