Nieznane przedwojenne fotografie księży sprzed kościoła w Żytnie. Ktoś coś wie?

Od Czytelniczki, Pani Joanny otrzymałem dwie stare fotografie przedstawiające księży i inne osoby świeckie. Lokalizacja zdjęć to zapewne Żytno, ponieważ na jednym z nich widać figurę Maryi znajdującą się przed miejscowym kościołem. O figurze tej pisałem tutaj. Ponadto w tle widać fragmenty charakterystycznej elewacji kościoła. Pani Joanna nie zna daty wykonania zdjęć, ale można założyć, że pochodzą one sprzed drugiej wojny światowej. Wówczas proboszczem kościoła w Żytnie (w latach 1925-1960) był ks. Stefan Dominiak. Jest wielce prawdopodobne, że na jednym ze zdjęć (na tym z samymi księżmi) znajduje się właśnie między innymi on. Osobą łączącą postacie na obu zdjęciach jest inny ksiądz – występuje on na pierwszej (po lewej) i drugiej fotografii z osobami świeckimi. Stąd też domniemanie, że również i drugie zdjęcie zostało wykonane w Żytnie, w tym samym czasie. Pani Joanna przypuszcza, że ten właśnie ksiądz jest członkiem jej rodziny, ale na tym kończą się jakiekolwiek wskazówki. Zdjęcie znalezione w rodzinnym albumie nie jest niestety podpisane. Czytelniczka podaje jeszcze jedynie trzy możliwe nazwiska, które mógł mieć ten ksiądz: Tomczak, Marciniak lub Głowiński. Czy ktoś z Czytelników ma jakiekolwiek informacje pozwalające zidentyfikować osoby ze zdjęć?

Aktualizacja z 4 czerwca 2020 r.

Podczas rozmowy telefonicznej z panem Wiesławem Witkowskim z Niemiec dowiedziałem się, że zdjęcia zostały wykonane latem, na pewno przed wojną, podczas odpustu. Z osób stojących obok figury pan Witkowski rozpoznał proboszcza życieńskiego Stefana Dominiaka (drugi z lewej), a pozostali księża pochodzą z pobliskich parafii i zapewne pojawili się tam na zaproszenie proboszcza.

Drugie zdjęcie przedstawia niezidentyfikowanego księdza, Marię Biedrzycką oraz jej męża Jerzego Biczyńskiego. Jerzy Biczyński oraz jego teść, Jan Biedrzycki (ojciec Marii) zostali zamordowani w listopadzie 1944 roku.

1861 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj