Noc Muzeów 2024 i moja prezentacja w radomszczańskim muzeum

Tegoroczna edycja Nocy Muzeów przypadła na sobotę 18 maja. Oczywiście wziąłem udział w tej inicjatywie jako zwiedzający, ale również jako prezentujący.

Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego przygotowało jak zwykle ciekawy program na coroczną inicjatywę jako jest Noc Muzeów. O godz. 17 odbyło się „Spotkanie z genealogią”, organizowane przez sekcję genealogiczną radomszczańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Następnie, o godz. 19.45 rozpoczęła się moja prezentacja pt. „Huta Szklana Braci Fiszman w Jasieniu”. Licznie zgromadzonym widzom opowiedziałem o historii zakładu, którego początki sięgają 1823 roku. Rozpoczął on więc swoją działalność w Jasieniu ponad 200 lat temu. Pokazałem stare plany lokalizacyjne, mówiłem o zmianach właścicieli huty szkła, liczbach pracowników oraz o przenosinach do Radomska. Zachęciłem do zobaczenia na żywo tablicy z 1823 roku, która obecnie znajduje się na ścianie budynku przy ul. Św. Rozalii 13 w Radomsku. Część historyczną mojej prezentacji oddzieliłem od części subiektywno-artystycznej, nawiązującej do otwieranej w trakcie Nocy Muzeów wystawy. Otóż w Jasieniu nie ma już dziś właściwie pamiątek po hucie szkła. Przetrwał dawny budynek mieszkalny oraz położone blisko rezerwatu cisowego składowisko szklanych odpadków. To po po obróbce termicznej lub mechanicznej nie nadawało się do dalszego wykorzystania, zostało porzucone i zapomniane w 1920 roku, gdy całą hutę przenoszono do Radomska. Dziś, po ponad stu latach różnokolorowe szklane cząsteczki mienią się we wczesnoletnim słońcu tysiącem barw. Odbijają światło tworząc wspaniały efekt. Warto zobaczyć to na żywo, do czego zachęcałem uczestników mojej prezentacji i zachęcam Czytelników Radomsk.pl.

Dziękuję za miłe słowa, które usłyszałem już po prezentacji, a także nowe informacje na temat, który omawiałem. Kto wie, może go jeszcze rozbuduję. Na pewno za jakiś czas zamieszczę artykuł o hucie tutaj na blogu. Dziękuję również prof. Zdzisławowi Wiatrowi za zaangażowanie mnie w przygotowanie wprowadzenia do wystawy.

W dalszej części Nocy Muzeów nastąpiło otwarcie wystawy w ramach projektu „Nieobecni – Obecni /3”, koordynowanej przez prof. Zdzisława Wiatra. Na wystawie można zobaczyć prace wybitnych grafików (nie tylko z Polski), m.in. Piotra Młodożeńca, Zbigniewa Gorlaka, Grzegorza Chojnackiego. Muzyczną oprawę wystawy zapewnił Robert Gliński (Chłopcy z Placu Broni).

Fot. Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

Od lewej: prof. Zbigniew Szot, Paweł Dudek, prof. Zdzisław Wiatr, prof. Grzegorz Chojnacki. Fot. Robert Jundo

Fot. Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

Fot. Robert Jundo

Fot. Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

Fot. Muzeum Regionalne im. S. Sankowskiego w Radomsku

Zdzisław Wiatr i Robert Gliński. Fot. Paweł Dudek

Pozostałości po hucie szkła w Jasieniu. Lipiec 2022 r., fot. Paweł Dudek

536 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj