Nowa ulica w Radomsku

Decyzją Rady Miejskiej w Radomsku, będziemy mieć nową ulicę w naszym mieście.

Jan Rogulka, fot. pochodzi z archiwum IPN.

Podczas LXII sesji Rady Miejskiej została nadana nowa nazwa ulicy dla drogi wewnętrznej będącej odnogą ul. Batalionów Chłopskich. Nowa ulica będzie nosić nazwę Jana Rogulki ps. „Grot”.

Jan Rogulka urodził się 5 marca 1913 roku w Woli Rożkowej. Z zawodu był nauczycielem. W 1936 roku był plutonowym podchorążym 25 pułku piechoty Wojska Polskiego. Brał udział w Dywizyjnym Kursie Podchorążych  Rezerwy 7 DP przy 27 pułku piechoty w Częstochowie. Od grudnia 1939 roku działał w Związku Walki Zbrojnej, potem w Armii Krajowej (Obwód Radomsko). Był dowódcą drużyny, a od 1944 roku był adiutantem Stanisława Sojczyńskiego. W kwietniu 1945 roku wstąpił do Konspiracyjnego Wojska Polskiego. 4 grudnia 1945 roku został mianowany  dowódcą Komendy Powiatowej w Piotrkowie Trybunalskim, batalionu liniowego, kryptonim „Żniwiarka”. Był dowódcą nocnej akcji z 19 na 20 kwietnia 1946 roku, kiedy to partyzanci rozbili więzienie Urzędu Bezpieczeństwa i uwolnili stamtąd osadzonych. 21 kwietnia 1946 roku został aresztowany. 7 maja 1946 roku, podczas rozprawy sądowej w budynku Kinemy skazano go na karę śmierci. Zamordowany został w nocy z 9 na 10 maja 1946 roku. Ciało Rogulki wraz z ciałami innych skazanych w tym procesie wrzucono do bunkra koło Bąkowej Góry. Ostatecznie Rogulka został pochowany na cmentarzu w Niedośpielinie, w rodzinnej mogile.

Biogram napisałem na podstawie fragmentu książki K. Jasiaka pt. „Zarys dziejów Konspiracyjnego Wojska Polskiego”, Radomsko 2015.

363 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj