O. Daniel Ekiert (Franciszkanin)

Ten artykuł dodałem 12.01.2019 roku

Na razie nie mam zbyt wielu informacji o tym Franciszkaninie. Przed wybuchem drugiej wojny światowej O. Daniel Ekiert przebywał w klasztorze w Skarżysku Kamiennej. Był on jednocześnie prefektem w miejscowej szkole. W czasie drugiej wojny światowej przebywał w miejscowościach Skurcze oraz Lewacze na Wołyniu. Zachęcał wówczas swoich parafian do udzielania pomocy prześladowanej i mordowanej ludności żydowskiej. Pomagał także w wydawaniu fałszywych dokumentów, Żydzi mogli się bez problemów legitymować się przez okupantami. Dzięki O. Ekiertowi wojnę przetrwało wielu tamtejszych Żydów.

O. Daniel Ekiert był także pierwszym rektorem Niższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Rozpoczęło ono swoją działalność w 1957 toku. O. Ekiert miał już wtedy stopień doktora.

W późniejszym czasie przebywał w klasztorze w Radomsku. Pełnił tutaj funkcję gwardiana. Zmarł 13 listopada 1979 roku.

860 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: