O. Fulgencjusz Bąk (Franciszkanin)

Ten artykuł dodałem 5.01.2022 roku

Urodził się w 1913 roku. W czasie drugiej wojny światowej przebywał w klasztorze Franciszkanów w Krośnie, gdzie razem z innymi zakonnikami prowadził kronikę wydarzeń. Kronika ta stanowi źródło wiedzy o życiu zakonników krośnieńskich w czasie wojny, ukazuje rozmiar strat, jakie dotknęły klasztor, ale także miasto. Kronika ta została wydana w późniejszym czasie w formie książkowej.

O. Fulgenciusz Bąk był gwardianem klasztoru O.O. Franciszkanów w Radomsku w okresie powojennym. Znalazłem informacją mówiącą, że z jego inicjatywy w 1967 roku rozpoczęto wymianę organów w klasztorze, w miejsce starych, XVIII-wiecznych. Projekt ten zrealizowano w 1970 roku, już po śmierci O. Fulgencjusza. Dotarłem do niesprecyzowanej informacji, że O. Fulgencjusz był muzykologiem, nie wiem na razie czy było to głębokie zainteresowanie, czy może poparte odpowiednim wykształceniem w tym zakresie.

Ks. Cyprian Kozłowski, ks. Fulgencjusz Bąk i ks. Benigny. Zdjęcie wykonane najprawdopodobniej w Krośnie, 1943 r.

Ojciec Fulgencjusz Bąk zmarł 4 lipca 1968 roku w Radomsku w wieku 55 lat w wyniku wypadku drogowego. Został pochowany w grobie Franciszkanów na Cmentarzu Starym.

Fragment grobu Franciszkanów na Cmentarzu Starym, styczeń 2020 r, fot. Paweł Dudek

170 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)