Obraz z kościoła pw. Św. Lamberta trafił na Wawel

Obraz pt. „Chrystus i dzieci (Pozwólcie dziatkom przyjść do mnie)” z kościoła pw. Św. Lamberta można teraz oglądać na Wawelu. Spokojnie, wróci on do Radomska, bo został tylko wypożyczony.

Fot. Jeremi Dobrzański, Zamek Królewski na Wawelu

Na Zamku Królewskim na Wawelu w styczniu tego roku otwarto wystawę czasową pt. „Jacob Mertens i malarstwo krakowskie około roku 1600”. Na ekspozycji czynnej od 13 stycznia do 16 kwietnia zaprezentowano ponad trzydzieści eksponatów: obrazów, a także innych dzieł (rysunek, rzeźby z kości słoniowej) wykonanych ok. 1600 roku. Jeden z obrazów pochodzi z kościoła pw. Św. Lamberta w Radomsku. Autorstwo obrazu pt. „Chrystus i dzieci (Pozwólcie dziatkom przyjść do mnie)” przypisuje się Ambrosiusowi Franckenowi I (1544-1618). Obraz ten powstał w Antwerpii ok. 1600 roku. Jest on wykonany farbami olejnymi na desce.

Z informacji uzyskanej od organizatorów wystawy można się dowiedzieć, że:

Pokazane zostaną dzieła z trudno dostępnych kolekcji i zbiorów, których zadaniem będzie poszerzenie kontekstu i zbudowanie obrazu zjawisk takich, jak drogi przenikania inspiracji niderlandzkich, powtarzalność rozwiązań formalnych i popularność motywów ikonograficznych, a także dzieł mistrzów niderlandzkich w Europie Środkowej XVI/XVII wieku.

Powyższe cytat to słowa Krzysztofa Czyżewskiego, współkuratora wystawy, kustosza Zamku Królewskiego na Wawelu pracującego nad scenariuszem ekspozycji wraz z profesorem Markiem Walczakiem, Dyrektorem Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jeśli ktoś nie będzie miał sposobności zobaczyć tego obrazu na Wawelu, to w kwietniu będzie można go znów zobaczyć w Radomsku.

591 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj