„Od 750 lat mamy prawa miejskie”. Czy na pewno?

Ten artykuł dodałem 14.12.2016 roku

Jeden z Czytelników bloga przysłał mi zdjęcia witryn reklamowych znajdujących się na terenie naszego miasta. W ostatnim czasie umieszczono w nich plakaty nawiązujące do 750 rocznicy przyznania miastu najstarszego przywileju o jakim dziś wiemy.

0d750latmamyprawamiejskie_1

Na plakacie fakt ten jest nazywany nadaniem praw miejskich. Dokładniej określono to słowami:

OD 750 LAT MAMY PRAWA MIEJSKIE. DZIĘKI LESZEK!

Poniżej, mniejszą czcionką doprecyzowano:

Za umowny początek historii miasta przyjmuje się rok 1266, kiedy to w pobliskim Maluszynie książę sieradzki Leszek Czarny sprzedał wójtostwo miasta Radomska Godynowi i jego następcom (…)

0d750latmamyprawamiejskie_2

Co się tak nie spodobało Czytelnikowi? Oto fragment jego wypowiedzi:

(…) Po raz kolejny przeinacza się fakty historyczne. W 1266 roku przyznano Radomsku przywilej, a nie prawa miejskie. Jak widać, nikomu to nie przeszkadza… (…) Zwrot „DZIĘKI LESZEK” jest niepoprawny, bo pomiędzy tymi wyrazami powinien znajdować się przecinek albo wykrzyknik (…)

O subtelnej różnicy pomiędzy nadaniem przywileju (najstarszym jaki zachował się do naszych czasów), a nadaniem praw miejskich, pisałem już na blogu tutaj. Mój rozszerzony tekst opublikowała nawet „Gazeta Radomszczańska”.

Co prawda, na plakacie pod głównym hasłem znajduje się wyjaśnienie, ale nie oznacza to, że każdy odbiorca zinterpretuje je tak, jak należy. Osobiście muszę przyznać, że plakat rzuca się w oczy, jest całkiem ciekawy. Hasło na pewno dałoby się sformułować tak, aby nie wzbudzało polemiki.

1532 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: