Opuszczony kościół w Bogusławowie

Ten artykuł dodałem 15.06.2017 roku

Bogusławów to wioska znajdująca się w gminie Wielgomłyny. Kiedyś tętniła życiem, teraz jest tam zaledwie kilka domów. W Bogusławowie i okolicy mieszkało dużo osób niemieckiego pochodzenia, które były wyznawcami ewangelizmu. Do lat 70. XX wieku trwała intensywna emigracja z tej miejscowości. Pamiątką po dawnych mieszkańcach jest opuszczony kościół, dziś nawet słabo widoczny, bo zarośnięty drzewami, bez drogi dojazdowej i jakichkolwiek oznaczeń. Zresztą do samego Bogusławowa dość trudno trafić.

boguslawow_kosciol_1Widok z drogi w Bogusławowie

boguslawow_kosciol_2

boguslawow_kosciol_3

Drzwi do kościoła są otwarte, ale wejście do środka może grozić niebezpieczeństwem. Wszystkie zdjęcia wykonywałem z zewnątrz, właśnie przez te drzwi albo okna. W niektórych oknach znajdują się kolorowe szybki, można sobie wyobrazić jak pięknie wyglądał kiedyś kościół w pełnej okazałości.

boguslawow_kosciol_4Główne wejście do kościoła

boguslawow_kosciol_5

Na środku kościoła stoi klęcznik. Widać pozostałości po ołtarzu wraz z krzyżem. Zachowały się też schody prowadzące na chór. W niektórych miejscach można zobaczyć dziury w dachu.

boguslawow_kosciol_6

boguslawow_kosciol_7

boguslawow_kosciol_8

boguslawow_kosciol_9

boguslawow_kosciol_10

Murowany kościół został zbudowany w 1928 roku, ale historia Bogusławowa jest znacznie dłuższa. 12 października 1812 roku niejaki Gottfried Arend podpisał umowę z Feliksem Kowalskim z Myśliwczowa. Kowalski był wówczas właścicielem terenów, na których później wyrósł Bogusławów. We wsi osiedlili się koloniści niemieccy, a także Polacy. Niemcy wyjechali z Bogusławowa z końcem II wojny światowej, Polacy w ciągu następnych kilkudziesięciu lat.

Niedaleko kościoła znajdują się pozostałości po cmentarzu ewangelickim. Trzeba przyznać, że świątynia w Bogusławowie i tak miała więcej szczęścia niż inne tego typu obiekty. Kościół ewangelicki w Radomsku nie przetrwał do naszych czasów i pozostały po nim tylko zdjęcia i wspomnienia. Tutaj znajduje się artykuł na ten temat.

14733 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)