Opuszczony kościół w Bogusławowie

Bogusławów to wioska znajdująca się w gminie Wielgomłyny. Kiedyś tętniła życiem, teraz jest tam zaledwie kilka domów. W Bogusławowie i okolicy mieszkało dużo osób niemieckiego pochodzenia, które były wyznawcami ewangelizmu. Do lat 70. XX wieku trwała intensywna emigracja z tej miejscowości. Pamiątką po dawnych mieszkańcach jest opuszczony kościół, dziś nawet słabo widoczny, bo zarośnięty drzewami, bez drogi dojazdowej i jakichkolwiek oznaczeń. Zresztą do samego Bogusławowa dość trudno trafić.

boguslawow_kosciol_1Widok z drogi w Bogusławowie

boguslawow_kosciol_2

boguslawow_kosciol_3

Drzwi do kościoła są otwarte, ale wejście do środka może grozić niebezpieczeństwem. Wszystkie zdjęcia wykonywałem z zewnątrz, właśnie przez te drzwi albo okna. W niektórych oknach znajdują się kolorowe szybki, można sobie wyobrazić jak pięknie wyglądał kiedyś kościół w pełnej okazałości.

boguslawow_kosciol_4Główne wejście do kościoła

boguslawow_kosciol_5

Na środku kościoła stoi klęcznik. Widać pozostałości po ołtarzu wraz z krzyżem. Zachowały się też schody prowadzące na chór. W niektórych miejscach można zobaczyć dziury w dachu.

boguslawow_kosciol_6

boguslawow_kosciol_7

boguslawow_kosciol_8

boguslawow_kosciol_9

boguslawow_kosciol_10

Murowany kościół został zbudowany w 1928 roku, ale historia Bogusławowa jest znacznie dłuższa. 12 października 1812 roku niejaki Gottfried Arend podpisał umowę z Feliksem Kowalskim z Myśliwczowa. Kowalski był wówczas właścicielem terenów, na których później wyrósł Bogusławów. We wsi osiedlili się koloniści niemieccy, a także Polacy. Niemcy wyjechali z Bogusławowa z końcem II wojny światowej, Polacy w ciągu następnych kilkudziesięciu lat.

Niedaleko kościoła znajdują się pozostałości po cmentarzu ewangelickim. Trzeba przyznać, że świątynia w Bogusławowie i tak miała więcej szczęścia niż inne tego typu obiekty. Kościół ewangelicki w Radomsku nie przetrwał do naszych czasów i pozostały po nim tylko zdjęcia i wspomnienia. Tutaj znajduje się artykuł na ten temat.

15690 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj