Pamiątka z powstania styczniowego na placu klasztornym

Ten artykuł dodałem 30.04.2018 roku

Jednym z ciekawszych zabytków w naszym mieście jest krzyż znajdujący się na placu klasztoru Franciszkanów. Większość radomszczan z pewnością nie jeden raz go widziała, ale czy zna jego historię?

krzyz_powstanczy_klasztor_1

Powstanie styczniowe to zryw narodowo-wyzwoleńczy, który miał miejsce na terenie Królestwa Polskiego (w tzw. Kongresówce) oraz na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Rozpoczęło się ono manifestem wydanym w styczniu 1863 roku i trwało ponad rok, ale pojedyncze oddziały walczyły nawet do wiosny 1865 roku. Powstanie styczniowe zakończyło się militarną klęską Polaków.

Walki powstańcze nie ominęły Radomska znajdującego się wówczas w Królestwie Polskim. Można powiedzieć, że nasze miasto i okolica były miejscem, które wyróżniało się na tle innych obszarów Królestwa Polskiego – walki były bardzo zacięte a powstańcy wykazali się nie lada wyczynami. Pomijając na razie kwestię samych działań zbrojnych radomszczan i mieszkańców okolicy w czasie powstania styczniowego, warto wspomnieć o ważnym zabytku który upamiętnia te wydarzenia.

Krzyż znajdujący się na placu klasztoru Franciszkanów w Radomsku stanął tam w 1863 roku. Miał on uczcić niektórych powstańców walczących w okolicach Radomska. Jednym z takich powstańców był Krąkowski – dowódca oddziału działającego m.in. w naszym mieście (ostatecznie jego oddział rozbity został pod Pajęcznem a Krąkowski tam właśnie zginął).

Inicjatorami postawienia krzyża byli mieszkańcy Radomska, którzy w czasie jednej z niedzielnych manifestacji żałobno-patriotycznych zorganizowali procesję z kościoła Św. Lamberta do klasztoru Franciszkanów. Prowadził ją proboszcz Wincenty Gajewski. Krzyż wkopano w ziemię na placu przed klasztorem. Kazanie wygłosił gwardian Kamiński, który niebawem został za to aresztowany przez Kozaków stacjonujących w Radomsku.

Ewenementem jest to, że krzyż dotrwał do naszych czasów. Po powstaniu styczniowym na wiele lat zlikwidowano klasztor w Radomsku, odrodził się on dopiero wraz z odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 roku.

W 1960 roku krzyż odnowiono „staraniem społeczeństwa i klasztoru w czasie misji św.”. Upamiętnia to tablica przymocowana do niego. Poniżej znajduje się pełna treść napisów z tej tabliczki.

KRZYŻ – POMNIK POWSTANIA
STYCZNIOWEGO POSTAWIONY
PRZEZ SPOŁECZEŃSTWO MIASTA
RADOMSKA W ROKU – 1863

KRZYŻ – ŚWIADEK WYGNANIA
ZAKONNIKÓW POWSTAŃCÓW
PRZEZ RZĄD ZABORCZY NA 44
LATA I ŚWIADEK POWROTU ZA-
KONU FRANCISZKANÓW W 1918 R

ODNOWIONY STARANIEM SPOŁE
CZEŃSTWA I KLASZTORU W CZA-
SIE MISJI ŚW. W ROKU PAŃSKIM
1960.

Później nad tą tabliczką dodano jeszcze jedną, żałobną, upamiętniającą zamordowanego w 1981 roku księdza Jerzego Popiełuszkę. Podczas kolejnych prac konserwacyjnych zdjęto ją jednak.

Wspomniana renowacja miała miejsce w latach 2012-2013. Staraniem uczniów z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego nr 7 oraz dyrektora Muzeum Regionalnego Krzysztofa Zygmy udało się odnowić zabytek. Kosztowało to ok. dziewięć tysięcy złotych, z czego trzy tysiące zebrali uczniowie, a sześć tysięcy przekazał przedsiębiorca pragnący zachować anonimowość. Prace restauracyjne wykonał Karol Brzeziński, właściciel łódzkiej pracowni artystycznej. Niestety ramię poprzeczne krzyża było w tak katastrofalnym stanie, że trzeba było je wymienić na nowe. Oczywiście to poprzednie nie zostało wyrzucone. Wykonawca zapewnił wówczas, że taka renowacja powinna starczyć na conajmniej 40 lat, a więc kolejne prace powinny być wykonane ok. roku 2053.

Odrestaurowany krzyż poświęcono podczas mszy świętej w dniu 27 stycznia 2013 roku, na zakończenie miejskich obchodów 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego.

krzyz_powstanczy_klasztor_2

Na złączeniu ramion krzyża znajduje się postać Jezusa. Zwykle obok krzyża złożone są świeże kwiaty, palą się także znicze. Krzyż do dnia dzisiejszego znajduje się na placu klasztornym, zabytek ten można więc bez przeszkód oglądać w trakcie dnia, gdy brama klasztoru jest otwarta.

krzyz_powstanczy_klasztor_3Wejście na teren klasztoru Franciszkanów. Po prawej stronie, nad murem widać ramiona powstańczego krzyża

658 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.