Park podworski w Woli Jedlińskiej

W Woli Jedlińskiej (gmina Ładzice) znajdował się niegdyś dwór a wokół niego park. Obecnie widoczne są ostatnie pozostałości po zabytkowym drzewostanie. Zamieszczam poniżej informacje przekazane przez dendrologa Ernesta Rudnickiego.

Park podworski w Woli Jedlińskiej jest datowany na XIX w. W jego obrębie mieści się boisko do piłki nożnej i plac zabaw. Na pierwotny drzewostan składają się pochodzące z ok. 1890 roku dwa klony zwyczajne, robinia akacjowa i kasztanowiec biały. Grubszy z klonów jest z obwodem pnia 558 cm NAJGRUBSZYM OBECNIE KLONEM ZWYCZAJNYM W POLSCE. Ma 26 metrów wysokości. Okaz jednopniowy, wieloprzewodnikowy. Rozwidlenia główne U-kształtne. Konary wyciągnięte pionowo. Korona szeroka, rozwarta. Pień bez ubytków otwartych. Stan fizjologiczny bardzo dobry. Wymaga zastosowania wiązań elastycznych w koronie.

Fot. E. Rudnicki

Fot. E. Rudnicki

Mniejszy z klonów posiada pień pojedynczy z wypróchniałym wnętrzem. Jego obwód wynosi 352 cm i mierzy 22 m wysokości.

Fot. E. Rudnicki

Fot. E. Rudnicki

Przed wjazdem na teren parku rosną dobrze widoczne z drogi okazałe topole szare o obwodach 322 i 291 cm i wysokości 24 m. Pochodzą one z 1948 roku.

Fot. E. Rudnicki

A co do samego dworu, to znalazłem zaledwie informację, że w 1909 roku jego właścicielem był niejaki Stanisław Kobyłecki.

1518 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj