Pieśń patriotyczna „Jędrusiowa dola”

Ten artykuł dodałem 25.05.2015 roku

Dwaj radomszczanie, Czesław Kałkusińki oraz Henryk Fajt, są autorami słynnej pieśni patriotycznej z czasów drugiej wojny światowej pt. „Jędrusiowa dola”.

Przed wojną obydwaj należeli do radomszczańskiego hufca ZHP. W trakcie wojny działali w zespole propagandowo-kulturalnym (formalnie nie wchodzącym w skład Szarych Szeregów, czyli konspiracyjnych struktur harcerskich). Wiadomo jednak, że rola tych dwóch druhów była wówczas bardzo ważna.

Utwór datuje się na 1942 lub 1943 rok. Czesław Kałkusiński napisał słowa, a Henryk Fajt skomponował muzykę. „Jędrusiowa dola” ukazała się jednak dopiero w 1944 roku w formie powielonej ulotki. Nuty odbito na papierze światłoczułym, szatę graficzną opracował Lechosław Marszałek. Tekst był drukowany również w podziemnej gazetce i w „Śpiewniku Batalionów Chłopskich” (1944 r.). Po wojnie „Jędrusiowa dola” stała się bardzo popularna, trafiając do wielu śpiewników patriotycznych.

Idzie wojsko poprzez wieś,
Błoto, słota, siąpi deszcz.
Leje deszcz jak z cebra,
A to ci „maniebry”,
A to ci żołnierka fest.
Jędrusiowa dola, partyzancka dola,
Będzie lepiej — pociesz się.

Skwar, spiekota, upał, kurz,
Idziesz, sapiesz, ano cóż.
Lato przecież, lato,
Wygrzej dobrze gnaty,
Przyjdzie zima będzie mróz.
Jędrusiowa dola, partyzancka dola,
Będzie lepiej — pociesz się.

Noc w konarach wichrem łka,
Spokój, cisza, raptem — trach!
Pełne lufy ognia,
Kaem gra melodię,
A granaty — bach, bach, bach!
Jędrusiowa dola, partyzancka dola,
Będzie lepiej — pociesz się.

Idzie wojsko poprzez wieś,
Hej, dziewczyno, nie ciesz się.
Długo nie zabawią,
Pójdą i zostawią,
Z Jędrusiami już tak jest.
Jędrusiowa dola, partyzancka dola,
Będzie lepiej — pociesz się.

Kim byli Jędrusie, o których mowa w piosence? Był to oddział partyzancki, który działał w trakcie drugiej wojny światowej w okolicach Tarnobrzega, Sandomierza i w górach Świętokrzyskich. Założycielem i pierwszym dowódcą był Władysław Jasiński ps. „Jędruś”.

1956 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.