Pocztówka reklamowa z Radomska – sprzedaż towarów włóknistych J. D. Feitlowicz

Ten artykuł dodałem 27.02.2021 roku

Na aukcji Allegro znalazłem ciekawą ofertę sprzedaży pocztówki. Niestety ze względu na cenę nie zdecydowałem się na zakup, chociaż zdaję sobie sprawę, że takiej okazji może już nie być. Jest ona jednak na tyle unikalna, że zamieszczam tutaj zdjęcia oraz krótki opis.

Jest to pocztówka reklamowa, na której nie ma obrazka czy zdjęcia. Właściwie powinniśmy taki okaz nazwać kartką pocztową, bo tak one przecież wyglądają. Widnieje tam jednak napis „POCZTÓWKA”. Jest też reklama o następującej treści:

SPRZEDAŻ TOWARÓW WŁÓKNISTYCH
J. D. FEITLOWICZ, RADOMSKO
RYNEK 13.

Towary włókniste to mówiąc współcześnie towary wełniane, bawełna. Firma Jakuba Dawida Feitlowicza powstała w 1904 roku, ale zarejestrowana została w 1924 roku. Przestała istnieć w 1934 roku, kiedy na wniosek właściciela została wykreślona z rejestru. Pocztówka została wysłana w 1932 roku, o czym świadczy ręcznie napisany rok. Wysłano ją do firmy Silberstein i S-ka w Łodzi. Nie jestem w stanie odczytać treści wiadomości – napisana jest po hebrajsku bądź jidysz.

494 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)