Pocztówka z mapką – „Pozdrowienia z Radomska”

Ten artykuł dodałem 20.08.2015 roku

W mojej kolekcji znajduje się ciekawa pocztówka z mapką. Pochodzi ona z 1985 roku.

pocztowka_pozdrowienia_z_radomska_mapka

Znajdują się na niej cztery zdjęcia oraz mapka okolic Radomska. Fotografie przedstawiają ratusz, Dom Kultury, kościół Św. Lamberta z fragmentem parku oraz odkryty basen, do niedawna znajdujący się przy ul. Brzeźnickiej.

pocztowka_pozdrowienia_z_radomska_mapka_rewers

Pocztówka ma wymiary 147 x 104 mm. Została ona wydana przez Krajową Agencję Wydawniczą w nakładzie 20 000 egzemplarzy. Autorami zdjęć są E. Baranowska oraz K. Jabłoński. Mapa pochodzi ze zbiorów Polskiego Przedsiębiorstwa Wydawnictw Kartograficznych.

Pierwotnie we wpisie napisałem, że pocztówka pochodzi z 1969 roku. Nie byłem tego jednak tego w stu procentach pewien (co też wtedy zaznaczyłem), ponieważ na rewersie, w miejscu, w którym nakleja się znaczek są też informacje sugerujące inny rocznik, oprócz 1969 także 1985. Za rokiem 1969 przemawiało to, że na mapce w ogóle nie ma „gierkówki”, która powstała na tym odcinku w latach 70. XX wieku. Jak można było nie umieścić najważniejszej polskiej drogi tamtych lat…? To na pewno 1969 rok – pomyślałem.

Coś jednak mi nadal nie pasowało. Kolorowa pocztówka prowincjonalnego Radomska z roku 1969? Wątpliwości zostały rozwiane, gdy po raz kolejny dokładnie przeczytałem opis zdjęć na rewersie – napisano tam, że w budynku ratusza znajduje się siedziba Muzeum Regionalnego. To wskazówka, że najwcześniej pocztówka powstała w roku 1970 (właśnie wtedy w ratuszu siedzibę znalazło muzeum). Co więcej – dopiero od roku 1975 w ratuszu znajdują się wyłącznie pomieszczenia muzealne. A więc podsumowując – prezentowana we wpisie pocztówka pochodzi z 1985 roku (jest to jeden z dwóch roczników, których można doszukać się na rewersie).

2661 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: