Pocztówka z Radomska, na której coś się nie zgadza

Ten artykuł dodałem 9.01.2021 roku

Czytelnik, pan Tomasz udostępnił mi pocztówkę podpisaną jakoby przedstawiała Radomsko. Od razu mieliśmy co do niej wątpliwości, bo zdjęcie na awersie nie przedstawiało żadnego znanego nam miejsca w naszym mieście ani w najbliższej okolicy. Poniżej zamieszczam obydwie zeskanowane strony pocztówki, a także wyjaśnienie.

Awers pocztówki

Rewers pocztówki. Pod czarnym polem ukryłem odręczne zapiski

Od razu gdy pocztówka trafiła w moje ręce rozpocząłem poszukiwania restauracji „Pod Niedźwiedziem”. Pocztówka pochodzi z 1980 roku, więc zdawałem sobie sprawę, że restauracja ta może już nie istnieć. Pewną podpowiedzią co do lokalizacji mogły być tablice rejestracyjne przejeżdżających tam samochodów – najbardziej widoczna jest ta na maluchu – LOD 7084, ta na mercedesie chyba PTR i jakieś cyfry, ale nie jestem pewien. Odnalazłem informację mówiącą, że wbrew pozorom skrót literowy LOD wcale nie wskazywał w tamtych latach na tablicę z województwa łódzkiego, ale łomżyńskiego. Postanowiłem jednak szukać na obszarze województwa łódzkiego. Wstępnie uznałem, że pomyłka w napisie mówiącym o lokalizacji miejsca z pocztówki nie może być aż tak wielka, żeby pomylić Radomsko z innym miejscem z drugiego końca Polski. W ten sposób natrafiłem na Tomaszów Mazowiecki i istniejący dziś dom handlowy Niedźwiedź. To był ten budynek. Podobieństwa są widoczne zwłaszcza na poniższych zdjęciach, pochodzących z serwisu Wikimapia.org.

Autor zdjęcia: Eliot100

Autor zdjęcia: Eliot100

Autor zdjęcia: Eliot100

A poniżej zamieszczam jeszcze screen z serwisu Google Street View pochodzący z lipca 2012 roku.

Google Street View, lipiec 2012 r.

Zagadka została rozwiązana! Pomyłka być może wzięła się stąd, że w PRL-u wiele pocztówek tworzonych było masowo i nieco bardziej odgórnie niż dziś. Teraz pocztówkę o dużym zasięgu może wydać właściwie każdy, kiedyś zajmowało się tym zaledwie kilka instytucji. Wydawcą tej pocztówki jest Krajowa Agencja Wydawnicza, która miała siedzibę w Warszawie. Tworzyła ona m.in. właśnie pocztówki z widokami z całej Polski. W mojej kolekcji pocztówek jest wiele wydanych przez KAW.

944 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)