Pomnik AK i KWP w Woli Życińskiej

Ten artykuł dodałem 7.11.2018 roku

Obiekt ten znajduje się właściwie na obrzeżach Woli Życińskiej (gmina Wielgomłyny). Jest poświęcony żołnierzom AK poległym w czasie drugiej wojny światowej oraz żołnierzom KWP walczącym z komunistami do 1956 roku. Mówi o tym dwuliniowy napis na ścianie kamiennego podwyższenia: „AK 1939 – 1945 | KWP 1945 – 1956”. Pomnik został odsłonięty latem 1998 roku.

pomnik_ak_kwp_wola_zycinska_1

Pomnik to zespół kilku elementów. Na wspomnianym kamiennym podwyższeniu umieszczono głaz z tablicą upamiętniającą dziewięciu polskich żołnierzy. Oto treść z tej tablicy:

kpr. Antoni WIECHOWSKI ps. „STRUG” l.38
por. Józef NEUMAN ps.”KONRAD” l.32
szer. Władysław KUSA l.18
por. Wojciech ADAMSKI ps. „CZAJKA” l.23
kpr. Stefan HAŁASZCZYK ps. „WODA” l.40
kpt. Mieczysław GABRYŚ l.50
por. Henryk PIASECKI ps. „ZAPORA” l.22
por. Józef OLCZYK ps. „KULA” l.43
p.por. Bronisław LEWONIECKI ps. „KĘPA” l.25

pomnik_ak_kwp_wola_zycinska_2

pomnik_ak_kwp_wola_zycinska_3

Po prawej stronie znajduje się druga tablica o następującej treści:

BÓG
HONOR
OJCZYZNA

Bo wolność
krzyżami się mierzy!
Historia ten
jeden ma błąd!

pomnik_ak_kwp_wola_zycinska_4

Poniżej słowa „OJCZYZNA” umieszczono symbol Polski Walczącej. Obok pomnika znajduje się leśna przystań, gdzie można odpocząć. Jest tam także miejsce na zaparkowanie samochodu.

Zdjęcie z maja 2021 roku

Poniżej znajduje się moje zdjęcie z maja 2021 roku. Zrobiłem je przy okazji odwiedzenia krzyża postawionego w miejscu śmierci „Struga” w bitwie pod Wolą Życińską. O krzyżu tym pisałem tutaj.

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

1175 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: