Pomnik KWP na Cmentarzu Starym w Radomsku

Ten artykuł dodałem 24.03.2021 roku

Pomnik ten wydaje się być częścią zbiorowej mogiły żołnierzy z czasów drugiej wojny światowej, choć to zupełnie dwa różne upamiętnienia. Pomnik Konspiracyjnego Wojska Polskiego powstał w 1996 roku.

Na pierwszym planie pomnik KWP, a dalej zbiorowa mogiła żołnierzy poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Ten granitowy pomnik ten został wybudowany z pieniędzy Wojewody Piotrkowskiego. Projektantem budowy był inż arch. Augustyn Sztuk, a wykonał go Zakład Betoniarsko – Kamieniarski Marka Stępnia z Kamieńska.  Koszt wykonania opiewał na 16 000 zł. Miasto Radomsko przejęło opiekę nad pomnikiem w 1998 roku. Początkowo pomnik wyglądał nieco inaczej niż dziś. Nad główną bryłą znajdował się krzyż, a także nieco niższa konstrukcja – znak Polski Walczącej z literami KWP pośrodku. Obecnie krzyż pozostał w podobnej formie, natomiast znak Polski Walczącej i litery KWP są umieszczone na prostokątnej płycie. Od początku główna bryła tworząca ścianę, składa się z prostokątnych płyt. Od tej ściany odchodzą położone płyty granitowe tworzące swego rodzaju konstrukcję schodkową. Pośrodku schodków, tuż przy głównej pionowej bryle znajduje się tablica z następującą informacją:

W HOŁDZIE
OFIAROM TERRORU STALINOWSKIEGO
1945 – 1956
DOWÓDCY I ŻOŁNIERZOM
KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

259 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)