Pomnik Mieczysława Mazura (koło wsi Karsy)

Ten artykuł dodałem 20.05.2015 roku

Przy drodze łączącej wsie Karsy oraz Przyborów znajduje się pomnik poświęcony strzelcowi plut. pchor. Mieczysławowi Mazurowi.

pomnik_karsyMaj 2015 r., fot. Paweł Dudek

Nad polami wsi Karsy, w dniu 2 września 1939 roku Niemcy zestrzelili w locie bojowym polski samolot PZL.23B „Karaś”. Podczas przymusowego lądowania poległ wspomniany plut. pchor. Mieczysław Mazur. Przeżyli natomiast dwaj pozostali członkowie załogi, którym udało się wyskoczyć ze spadochronami – por. obs. Stefan Alberti i pilot plut. Wacław Buczykło. Wszyscy trzej byli członkami 21 Eskadry Bombowej Lekkiej – pododdziału lotnictwa bombowego Wojska Polskiego w II RP.

Symboliczny nagrobek Mieczysława Mazura znajduje się na cmentarzu w Kobielach Wielkich. Ciało zmarłego prawdopodobnie spoczywa pod pomnikiem koło Karsów. Ponadto, w 1979 roku na kościele Św. Zygmunta w Częstochowie odsłonięto tablicę pamiątkową, na której znajduje się m.in. nazwisko Mieczysława Mazura.

pomnik_karsy_zblizenieMaj 2015 r., fot. Paweł Dudek

Zdjęcia z maja 2021 roku

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2021 r., fot. Paweł Dudek

2612 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)