Pomnik partyzantów w Jasieniu

Ten artykuł dodałem 2.09.2016 roku

W miejscowości Jasień (gmina Kobiele Wielkie), przy skrzyżowaniu dróg znajduje się pomnik poświęcony poległym w walce z faszyzmem. Betonowy pomnik składa się z dwóch elementów stojących na postumencie. Nieco niższy blok, stojący frontowo, zawiera następującą treść:

POLEGŁYM w WALCE
z FASZYZMEM
w 25 ROCZNICĘ PRL
Z. B. o W. i D.
SPOŁECZEŃSTWO
KOBIEL WIELKICH

jasien_pomnik_1

jasien_pomnik_2

ZBoWiD to skrót oznaczający Związek Bojowników o Wolność i Demokrację. Była to organizacja kombatancka utworzona w 1949 roku. Po przemianach ustrojowych na początku lat 90. ZBoWiD został przekształcony w Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

jasien_pomnik_3

Wyższy blok stoi krótszą stroną do frontu. Od razu rzuca się w oczy wyryty rok – 1969. Wtedy też w całym kraju hucznie obchodzono XXV-lecie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, gdyż jej powstanie (a raczej tego zamysł) był zawarty w Manifeście PKWN z 22 lipca 1944 r.

Podchodząc z boku, na dłuższej stronie tego bloku dostrzec można imiona i nazwiska osób, którym poświęcony jest pomnik. Znajduje się też tam informacja mówiąca, że chodzi o osoby poległe w latach 1939-1947 w walce z faszyzmem. Trudno mi wyrokować, ale być może wydłużając omawiany okres aż o dwa lata po wojnie mogło chodzić o poległych w wewnętrznych walkach o władzę w Polsce. Chciałbym to wyjaśnić, więc jeśli ktoś posiada informację na ten temat, proszę o kontakt.

jasien_pomnik_4

Poniżej znajduje się lista osób z pomnika:
– Marian Barski
– Aleksander Barski
– Stanisław Bedor
– Jan Boruniec
– Bolesław Baran
– Marian Cieślik
– Aleksander Gajecki
– Stanisław Grzywacz
– Jan Has
– Marian Koch
– Adam Kowalczyk
– Stanisław Kwiatkowski
– Józef Kwiatkowski
– Ignacy Lankamer
– Bogdan Lankamer
– Jan Olczyk
– Jan Węgrzyński
– Stanisław Zamożny.

jasien_pomnik_5

Pomnik otoczony jest dość starym płotkiem, można się tam dostać bez ograniczeń.

1216 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.