Pomnik Reksia w Radomsku

Ten artykuł dodałem 17.12.2020 roku

W Radomsku mamy pomnik Reksia, postaci z popularnego niegdyś filmu animowanego. Pomnik znajduje się na terenie galerii Metalurgia, obok komina.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Na pomysł postawienia pomnika Reksia wpadł radomszczanin Marcin Kwarta. Autorem rzeźby jest Katarzyna Czpak. To już w sumie trzeci pomnik Reksia w Polsce. Ma on wysokość około 1 metra. Obok znajdują się dwa krzesła, można usiąść i zrobić sobie selfie 🙂 W filmach Reksio często brał do ręki aparat fotograficzny robił zdjęcie samemu sobie, można więc powiedzieć, że robił on selfie zanim stało się to modne! Ciekawostką jest to, że postać Reksia wymyślił niejaki Lechosław Marszałek, który przez pewien czas mieszkał w naszym mieście. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło w środę 28 października 2020 roku.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Aktualizacja z 29 grudnia 2020 roku

Już po opublikowaniu tego artykułu przechodziłem obok pomnika Reksia i zobaczyłem coś, na co wcześniej nie zwróciłem uwagi. Otóż na kominie dostrzegłem tablicę z informacjami o pomniku. Przejrzałem szybko stare zdjęcia – przecież nie mógłbym tego nie zauważyć. A jednak! Tablica zawisnęła tam po mojej pierwszej wizycie, tym bardziej więc nie było jej podczas otwarcia. Poniżej przytaczam całą treść tej tablicy, zachowałem oryginalną pisownię.

REKSIO
w Radomsku

INICJATORZY:

MARCIN KWARTA – Prezes Fundacji foto POZYTYW
STANISŁAW TARKOWSKI – Galeria Radomsko
w porozumieniu z
Reksio – Fundacja imienia Heleny i Lechosława Marszałków
Studio Filmów Rysunkowych Bielsko Biała

FUNDATORZY

– METALURGIA – RESTAURACAJ & BROWAR
– XTREME FITNESS GYMS, POLSKA SIEĆ KLUBÓW FITNESS
– KATARZYNA I ŁUKASZ SKORUPSCY
– SALON PLAY
– TOP SECRET RADOMSKO
– ORANGE POLSKA
– JUSTYNA I ŁUKASZ KASIŃSCY
RESTAURACJA BOCIANIE GNIAZDO
– STOWARZYSZENIE WSPÓLNY SAMORZĄD
– RADOMSZCZAŃSKI UNIWERYSTET III WIEKU SAN
– ZESPÓŁ SZKÓŁ ELEKTRYCZNO-ELEKTRONICZNYCH
IM. PROF. JANUSZA GROSZKOWSKIEGO W RADOMSKU
ORAZ CAŁA SPOŁECZNOŚĆ SZKÓŁ ŚREDNICH
– BARTŁOMIEJ KARNICKI
– MIESZKAŃCY MIASTA RADOMSKA I POWIATU
RADOMSZCZAŃSKIEGO

29 grudnia 2020 r., fot. Paweł Dudek

29.12.2020 r., fot. Paweł Dudek

598 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)