Pomnik Reymonta na skwerze Marcina Ziółkowskiego w Radomsku

Ten artykuł dodałem 28.12.2020 roku

W Radomsku na skwerze Marcina Ziółkowskiego znajduje się pomnik z popiersiem Władysława Stanisława Reymonta. Został on tam postawiony w roku 2000. Mieszkańcy miasta i powiatu mogli wówczas dołożyć się do budowy tego obiektu poprzez np. zakup cegiełki, którą pokazałem tutaj.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Pomnik ma podstawę prostokątną. Na cokole znajduje się popiersie Władysława Stanisława Reymonta. Nieco niżej, na frontowej ścianie cokołu są następujące napisy:

WŁADYSŁAW STANISŁAW
REYMONT
1867-1925
LAUREAT LITERACKIEJ
NAGRODY NOBLA
UR. W KOBIELACH WIELKICH
W POWIECIE RADOMSZCZAŃSKIM

RADOMSKO 2. XII. 2000

W górnej części cokołu, z każdej z czterech stron, znajdują się płaskorzeźby przedstawiające sceny z pracy na wsi – zbieranie ziemniaków (czy to aby na pewno są ziemniaki?), koszenie zboża, nawadnianie, orkę konną.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Pod koniec grudnia 2020 roku rozpoczął się remont pomnika. Popiersie Reymonta na ten czas zdjęto.

29 grudnia 2020 r., fot. Paweł Dudek

W kwietniu 2021 roku popiersie Reymonta wróciło na swoje miejsce. Poniżej znajduje się kilka zdjęć wykonanych po renowacji.

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

505 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)