Pomnik Reymonta w centrum Kobiel Wielkich

Ten artykuł dodałem 21.05.2015 roku

W Kobielach Wielkich znajduje się całkiem sporo pamiątek po urodzonym tam Władysławie Stanisławie Reymoncie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W centrum wsi,  na rozstaju dróg do Wielgomłyn, Żytna i Kodręba, stoi pomnik poświęcony nobliście. Zawarto na nim nawet informację o prawidłowej kolejności imion (najpierw Stanisław, dopiero potem Władysław).

Oto treść napisów:

STANISŁAW WŁADYSŁAW
REYMONT

URODZONY
W KOBIELACH WIELKICH
/7.V.1867-5.XII.1925/

LAUREATOWI NAGRODY NOBLA
WIELKIEMU PIEWCY ZIEMI
OJCZYSTEJ

W DNIACH KONGRESU
KULTURY POLSKIEJ
MŁODZIEŻ RADOMSZCZAŃSKA

7-9.x.1966

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A w tym artykule można przeczytać dlaczego Reymont urodził się właśnie w Kobielach Wielkich. Warto też zapoznać się z kilkoma artykułami poświęconymi łódzkim pamiątkom związanym z tym słynnym pisarzem  – tzw. „Kufrowi Reymonta”popiersiu znajdującym się przed Muzeum Kinematografii oraz Placu Reymonta i pomnikowi Reymonta w Łodzi.

1271 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.