Pomnik w Katarzynowie

Ten artykuł dodałem 18.03.2015 roku

katarzynow1

Katarzynów to mała wieś w gminie Kobiele Wielkie. Niełatwo tam dotrzeć. Najpierw trzeba dojechać do Kobiel Wielkich. Jadąc od strony Kobiel w kierunku Żytna, należy skręcić w drugą boczną drogę po prawej (pierwsza prowadzi do Karsów). Ta trasa jest dobra dla podróżujących samochodem.

Oczywiście można też dojechać do Katarzynowa krótszą drogą – jadąc z Radomska w stronę Kobiel, trzeba skręcić za Łowiczem do Łazów, przejechać przez Przyborów i na skrzyżowaniu skręcić w prawo, a po kilkuset metrach w lewo. To już Katarzynów, a ta trasa jest dobra na jazdę rowerem.

To własnie w Katarzynowie (w tamtym czasie używano nazwy „Katarzyna”), w folwarku należącym do Dembowskich (inna, spotykana w źródłach pisownia nazwiska – „Dębowscy”) przebywali pod koniec 1944 roku agenci z brytyjskiej tajnej agencji rządowej Special Operations Executive. Misja ta nosiła krytopnim Freston. Żołnierze zostali zrzuceni kilka dni wcześniej na teren okupowanej Polski, aby zorientować się jakie siły posiadają lokalne struktury Armii Krajowej oraz czego spodziewać się po podporządkowanych Związkowi Radzieckiemu siłach militarnych. O misji Freston napisałem szerzej tutaj.

W Katarzynowie, w konspiracyjnych warunkach, Polacy oraz Anglicy witali 1945 rok. 1 stycznia, około godz. 8 rano, zostali zaatakowani przez niemieckich żołnierzy nadjeżdżających w czołgach, transporterach na gąsienicach oraz motocyklach. W wyniku walk zginął jeden z Polaków, kapral „Newada” oraz kilku Niemców. Anglicy zostali wyprowadzeni w bezpieczny teren, a Niemcy wycofali się razem z uprowadzoną właścicielką folwarku, którą przesłuchali w Radomsku, a następnie zwolnili.

Następnego dnia, wcześnie rano, we oddalonej o kilka kilometrów wsi Dudki odbył się konspiracyjny pogrzeb „Newady”. W Katarzynowie, obok posesji nr 16 znajduje sie pomnik ku jego czci. Nie ustalono jego imienia oraz nazwiska.

Ponadto, na bocznej ścianie tego pomnika, znajduje się tablica upamiętniająca jeszcze jedną osobę, a mianowicie kaprala Zdzisława Karnickiego, żołnierza Armii Krajowej oraz Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Jak głosi napis, zginął on 19 kwietnia 1946 roku w walce z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa.

katarzynow2

katarzynow3

katarzynow4

pomnik_katarzynow_11-11-2017Zdjęcie z 11 listopada 2017 roku. Otoczenie pomnika jakiś czas temu odnowiono. Usunięto stary, zniszczony płotek oraz położono podest z kostki brukowej. To się ceni!

2395 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.