Pomnik Warszyca na placu przed kościołem w Rzejowicach

Ten artykuł dodałem 9.05.2019 roku

Przed kościołem pw. Wszystkich Świętych w Rzejowicach znajduje się pomnik poświęcony Stanisławowi Sojczyńskiemu ps. „Warszyc”. Miejsce nie jest przypadkowe – „Warszyc” to syn tej ziemi, tu się urodził, stąd pochodziła jego rodzina.

Pomnik w formie przypomina nieco nagrobek. Są to dwa postumenty, umieszczone jeden na drugim, a na nich znajdują się płyty. Czarna tablica pamiątkowa stoi na kamiennym elemencie. W kamieniu nad tablicą wykuty jest napis „ZA HONOR I WOLNOŚĆ”, a na samej tablicy następująca treść:

KPT.
STANISŁAWOWI SOJCZYŃSKIEMU
„ZBIGNIEWOWI”
„WARSZYCOWI”
ŻOŁNIERZOWI
ARMII KRAJOWEJ
I PODZIEMNEGO
WOJSKA POLSKIEGO
W LATACH 1939 – 1947
UR.30 III 1910 W RZEJOWICACH
ZAMORDOWANEMU W KAŹNI UB
W ŁODZI W LUTYM 1947 ROKU

PODKOMENDNI ŻOŁNIERZE AK
I SPOŁECZEŃSTWO

Na tablicy znajduje się także fotografia Sojczyńskiego. Zawsze gdy tam jestem, widzę kwiaty oraz znicze… W Rzejowicach znajduje się także inny pomnik Warszyca. Zlokalizowany on jest przed szkołą.

Kościół pw. Wszystkich Świętych w Rzejowicach. Tylna część pomnika widoczna jest w dolnym prawym rogu zdjęcia

210 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.