Pomnik Warszyca przed stadionem w Kamieńsku

Ten artykuł dodałem 29.04.2021 roku

Przy ul. Sportowej, tuż przed stadionem w Kamieńsku znajduje się pomnik gen. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc”.

Pomnik znajduje się na prostokątnym wysokim cokole. Na jego szczycie jest rzeźba popiersia „Warszyca”. Na przedniej ścianie cokołu umieszczono następującą informację:

GEN. BRYGADY
STANISŁAW
SOJCZYŃSKI
WARSZYC
1910 – 1947

„DO POLSKI
WOLNEJ, SUWERENNEJ.
SPRAWIEDLIWEJ
I DEMOKRATYCZNEJ
PROWADZI DROGA PRZEZ WALKĘ
ZE ZNIKCZEMNIENIEM,
ZAKŁAMANIEM I ZDRADĄ.”

Z ROZKAZU WARSZYCA – 8 STYCZNIA 1946 R.

U podnóża cokołu znajduje się jeszcze data uroczystego odsłonięcia pomnika – 8 listopada 2009 roku. Tego dnia najpierw odbyła się msza święta w miejscowym kościele. Podczas mszy odczytano list od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Uroczystość pod pomnikiem otworzył burmistrz Kamieńska Grzegorz Turlejski. Odsłonięcia pomnika dokonali burmistrz Kamieńska, mjr Kazimierz Krzysztofek oraz Zbigniew Zieliński, były minister Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Aktu poświęcenia pomnika dokonał ks. kanonik Eugeniusz Kołodziejczyk. W dalszej kolejności były wystąpienia gości m. in. gen. bryg. Stanisława Burzy–Karlińskiego. Z okazji odsłonięcia pomnika Zarząd Główny Ogólnokrajowego Związku Byłych Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Radomsku wydał pamiątkowy medal.

306 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)