Pomnik Warszyca przed szkołą w Rzejowicach

Ten artykuł dodałem 5.05.2019 roku

Stanisław Sojczyński „Warszyc”, twórca Konspiracyjnego Wojska Polskiego urodził się i dorastał w Rzejowicach. W miejscowości tej, przed szkołą znajduje się poświęcony mu pomnik.

Pomnik ma formę tablicy z zaokrągloną górną częścią. Wykonany jest z polerowanego czarnego granitu. Oto treść z tej tablicy:

GENERAŁOWI
STANISŁAWOWI SOJCZYŃSKIEMU
„WARSZYCOWI”

TWÓRCY KONSPIRACYJNEGO WOJSKA POLSKIEGO
W 100-TNĄ ROCZNICĘ URODZIN

SPOŁECZEŃSTWO GMINY KODRĄB
30.03.2010 r.

Pomnik odsłonięto 17 września 2010 roku. Aktu odsłonięcia dokonali: starosta radomszczański Jerzy Kaczmarek, wójt gminy Kodrąb Stanisław Jasiński, jeden z fundatorów Zbigniew Podczaski oraz córka generała „Warszyca” Jadwiga Dziewior. W Rzejowicach, na placu kościelnym również znajduje się pomnik Warszyca.

Uroczystość odsłonięcia pomnika. Z lewej strony z kwiatami Stanisław Jasiński (wójt gminy Kodrąb). Fotografia pochodzi z tygodnika „Komu i Czemu”

819 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: