Przedbórz. Tablica poświęcona Halinie Konopackiej

Ten artykuł dodałem 11.05.2022 roku

Halina Konopacka urodziła się w 1900 roku w Rawie Mazowieckiej. Była lekkoatletką, dyskobolką i pierwszą polską złotą medalistką olimpijską. W 1928 roku podczas igrzysk olimpijskich ustanowiła rekord świata w rzucie dyskiem (39,62 m), zdobywając tym samym pierwsze olimpijskie złoto dla naszego kraju. Jak się okazuje, Konopacka miała związki z naszymi okolicami, a dokładniej z Przedborzem.

Halina Konopacka, fot. pochodzi ze „Światowida”, 1928 r.

W Przedborzu od ok. 1920 roku mieszkał brat jej ojca, Karol Konopacki. Młoda sportsmanka przyjeżdżała do wuja i ćwiczyła na pobliskich łąkach rzut dyskiem. W miejscu gdzie stał dom Konopackich (ul. Piotrkowska 36) obecnie jest już inny budynek, ale jego właściciel, pan Michał Imiela ufundował tablicę pamiątkową poświęconą Halinie Konopackiej. Przodkowie pana Michała byli związani emocjonalnie z Konopackimi. Oto treść z tablicy:

PIERWSZY, POLSKI
ZŁOTY
MEDAL
OLIMPIJSKI

– To stąd
wybiegała
na pobliskie
pola i łąki
ćwiczyć
rzut dyskiem

WYBITNA POLSKA SPORTSMENKA
HALINA KONOPACKA
/1900-1989/

Na tablicy znajduje się wizerunek złotego medalu olimpijskiego oraz twarz Haliny Konopackiej. Tablica jest granitowa. Właściwie każdy może zobaczyć tę pamiątkę z bliska, gdyż w budynku znajduje się sala, w której organizowane są imprezy okolicznościowe.

Maj 2022 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2022 r., fot. Paweł Dudek

Maj 2022 r., fot. Paweł Dudek

109 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)