Przedwojenna pocztówka, 1934 rok, Kartuzy (Gidle)

Ten artykuł dodałem 12.08.2021 roku

Niesamowicie ciekawe pocztówki można znaleźć w serwisach aukcyjnych. Szkoda, że ich ceny są tak wysokie. Pozostaje mi zachować chociaż zdjęcia takich okazów.

Niniejsza pocztówka przedstawia kościół parafialny pw. Matki Boskiej Bolesnej w Gidlach (nie mylić z klasztorem Dominikanów!), a właściwie w Kartuzach będących częścią tej wsi. Na pierwszym planie widoczna jest brama z furtką w stylu późnobarokowym. Za drzewami widać zarysy kościoła z końca XVIII wieku. Pod tym zdjęciem odręcznie ktoś napisał „Kartuzy”, bo tak niekiedy mówi się o tym kościele. Na rewersie pocztówki jest ciekawa i średnio konkretna informacja. Odręcznie tam zapisano, że to pamiątka z uroczystości jubileuszowych M. B. R. (zapewne Matki Boskiej, ale jakiej – tego jeszcze nie wiem). A dalej: „Pierwszej odbytej wsp. (wspólnie?) pielgrzymki z komp. (kompanii?) par. św. Rodziny do Gidel w 7.10.1934 r. Kartuzy – kościół paraf. Gidel”. Jest tam też jakiś ciąg liter, którego nie rozszyfrowałem. Może ktoś z Czytelników ma pomysł na to?

524 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)