Przerąb był kiedyś miasteczkiem

Przerąb to wieś znajdująca się na krańcu powiatu radomszczańskiego, w gminie Masłowice. Kto by pomyślał, że kiedyś miejscowość ta była miasteczkiem?

Marzec 2020 r., fot. Paweł Dudek

Przerąb zdobył prawa miejskie przed 1791 rokiem, a utracił je przed 1830 rokiem. Inne źródła mówią o tym, że było to miasto w latach 1780-1794, a jeszcze inne iż uzyskał prawa miejskie w 1787 roku. Jak widać, w pomroce dziejów giną nawet te, wydawać by się mogło, najważniejsze informacje. W mieście Przerąb zamieszkiwało wtedy zaledwie 170 osób. To prawie dwa razy mniej niż w obecnej wsi Przerąb, ale warto wiedzieć, że przed wiekami te wartości wszędzie były mniejsze.

W późniejszym czasie Przerąb był także siedzibą gminy – od międzywojnia do 1954 roku. Zapewne małe to „pocieszenie” dla dawnego miasteczka, ale jak widać nie było już podstaw, aby przywrócić mu dawny status. Według danych z 1952 roku gminę Przerąb tworzyło 18 gromad: Borki, Gembartówka, Granice, Huta Przerębska, Klizin, Kotków, Krosno, Krzemieniewice, Krzemieniewice kol., Lipowczyce, Marianek, Przerąb, Rzejowice, Rzejowice-Dąbrowa, Tworowice, Wola Kotkowska, Wola Przerębska i Żencin. W 1954 roku zlikwidowano gminy, tworząc w ich miejsce gromady. Gdy w 1973 roku według nowego podziału administracyjnego tworzono znów gminy, nie przywrócono jej w Przerębie – dawne tereny tej gminy weszły w skład gmin Kodrąb, Masłowice oraz Gorzkowice.

3008 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj