Radomsko. Budynek, w którym mieściła się gmina żydowska, a w czasie wojny Judenrat

Ten artykuł dodałem 28.04.2021 roku

W Radomsku, przy ul. Mickiewicza 5 znajduje się budynek z bogatą żydowską historią. Na fasadzie jest data jego powstania – 1933 rok.

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

W latach 1932-1939 mieściła się tam siedziba gminy żydowskiej. W latach 1934-1939 funkcjonowała tam jesziwa (wyższa szkoła talmudyczna), należąca do sieci jesziw „Kesser Tora”. Jesziwa miała 40 członków i setki studentów. Wcześniej jesziwa ta miała siedzibę przy ul. Przedborskiej 9. 15 listopada 1939 roku gmina żydowska została przemianowana na Judenrat – radę żydowską powołaną przez niemieckie władze okupacyjne w celu administrowania miejscową żydowską społecznością.

W chodniku przed budynkiem jest umieszczona tabliczka The Kesselman Museum, ma ona numer 27. W drukowanym przewodniku po The Kesselman Museum opisywany obiekt ma numer 24.

Obecnie w budynku mieści się m.in. drukarnia oraz gabinety lekarskie. Pamiętam, że jakiś czas temu znajdowało się tam biuro poselskie.

Kwiecień 2021 r., fot. Paweł Dudek

396 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)