Radomsko w książce IPN-u na temat referendum z 1946 roku

Ten artykuł dodałem 6.08.2016 roku

30 czerwca 2016 roku minęła 70 rocznica od referendum ludowego. Wydarzenie to stało się zasadniczym starciem dwóch konkurujących sił politycznych chcących rządzić powojenną Polską. Referendum zostało sfałszowane przez komunistów, by później mogli oni zalegalizować i przypieczętować swoją władzę.

Książka Krzysztofa Drażby pt. „Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „nie”, wychodzi „tak”. Referendum z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie województwa gdańskiego” pokazuje w jaki sposób sfałszowano wybory, jak działał aparat represji oraz jak propaganda wpłynęła na postawy wyborców. W książce ukazane są także ostatnie próby walki o niezależność państwa polskiego, podejmowane przez największą ówczesną partię opozycyjną – Polskie Stronnictwo Ludowe. Narracja jest tworzona wokół nastrojów i atmosfery panującej w dawnym województwie gdańskim w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej.

3xtak_ksiazka_okladka

W marcu 2016 roku skontaktował się ze mną pracownik gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, pan Krzysztof Drażba. Zainteresował go mój artykuł historyczny opublikowany na portalu Wiadomości24.pl, dotyczący napisu „3 X TAK” na jednym z budynków w Radomsku. Udzieliłem stosownych informacji, zgodziłem się także na publikację wykonanych przeze mnie zdjęć (wysłałem panu Krzysztofowi zdjęcia ze stycznia 2013 roku, a przecież mogłem bardziej aktualne – mea culpa!) w tworzonej wtedy przez niego książce na temat referendum z 1946 roku. Całkiem niedawno dotarła do mnie gotowa książka, w której opublikowano wykonane przeze mnie zdjęcie. Napis „3 X TAK” na jednym z radomszczańskich budynków jest przedstawiony tam jako ciekawostka, pozostałość po niechlubnym referendum. Kto by pomyślał, że po siedemdziesięciu latach znajdziemy jeszcze takie pamiątki? W taki oto sposób Radomsko trafiło do książki o referendum z 1946 roku, ukazanym z perspektywy odległego województwa gdańskiego.

3xtak_ksiazka_mojezdjecie

Ze względu na to, że w tym roku mija 70 lat od referendum, postanowiłem artykuł na temat tego wydarzenia umieścić także na blogu, tym linkiem.

Urna to jest taki pniak. Wrzucisz „Nie” wychodzi „Tak”. Referendum z 30 czerwca 1946 roku w Polsce na przykładzie Województwa Gdańskiego
Autor: Krzysztof Drażba
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej Oddział Gdańsk
ss. 154 + dodatkowe strony z ilustracjami
Format B5, oprawa miękka
ISBN 978-83-7629-999-0
Publikacja jest 54 tomem wydanym w ramach oddziałowej serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.

1409 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: