Radomszczański wątek na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie

Ten artykuł dodałem 13.06.2019 roku

Grób Nieznanego Żołnierza to jeden z symboli Warszawy, obowiązkowy cel turystyczny, a przede wszystkim miejsce upamiętnienia wielkiego bohaterstwa – anonimowego poświęcenia za Ojczyznę. Taka forma uhonorowania bezimiennych herosów pojawiła się po pierwszej wojnie światowej we Francji. W 1923 roku w Polsce powołano Tymczasowy Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika Nieznanego Żołnierza, a prace zintensyfikowano w 1924 roku, kiedy to przed pomnikiem księcia Józefa Poniatowskiego pojawiła się tablica upamiętniająca nieznanego żołnierza poległego za Polskę. Postanowiono wówczas w bardziej okazały sposób uhonorować bezimiennych bohaterów. Rozważano różne warszawskie lokalizacje, ale ostatecznie pomnik miał powstać pod kolumnadą Pałacu Saskiego, wówczas jeszcze istniejącego. Grób Nieznanego Żołnierza odsłonięto 2 listopada 1925 roku. W uroczystościach tych brał udział m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski, Marszałek Józef Piłsudski oraz generał Władysław Sikorski.

W czasie powstania warszawskiego Pałac Saski został zburzony przez Niemców niemal w całości. Pozostał po nim jedynie fragment, gdzie od kilkunastu lat znajdował się już Grób Nieznanego Żołnierza. Mówi się, że fragment ten przetrwał tylko dlatego, iż niemiecki żołnierz, który brał udział w akcji wysadzania pałacu nie włożył środków wybuchowych w przygotowane wcześniej dziury w tej części budowli z szacunku dla spoczywającego w grobie bezimiennego żołnierza polskiego… Obecnie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się ważne uroczystości o charakterze państwowym. Charakterystyczne są także warty żołnierzy czuwających nad tym miejscem.

Na kilku kolumnach, które przetrwały wojenne czasy umieszczono tablice z nazwami miejscowości, gdzie toczyły się ważne bitwy, walki oraz inne wydarzenia związane z dążeniem do niepodległości, wyzwolenia czy niezależności. Na jednej z tablic umieszczono nazwę naszego miasta – Radomsko, wraz z datą – 19/20 IV 1946. Wydarzenie to nawiązuje do nocnej akcji Konspiracyjnego Wojska Polskiego, kiedy oddział dowodzony przez Jana Rogulkę uwolnił aż 57 więźniów z więzienia i aresztu miejscowego Urzędu Bezpieczeństwa. Z pewnością wydarzenie to zasługuje na osobny wątek na blogu i mam nadzieję, że niebawem więcej o tym napiszę. Cała tablica na tej stronie kolumny poświęcona jest tzw. Żołnierzom Wyklętym, reprezentującym antykomunistyczny i niepodległościowy ruch partyzancki walczący z sowietyzacją i podporządkowaniem wobec ZSRR.

Tablica z nazwą naszego miasta znajduje się na narożnej kolumnie – na lewo od żołnierza z lewej strony 

595 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)