Radomszczańskie obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Ten artykuł dodałem 3.05.2016 roku

3 maja 2016 roku obchodziliśmy 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Radomsku, jak co roku, przygotowano uroczyste obchody upamiętniające to ważne wydarzenie.

O godz. 11.30 w kościele Św. Lamberta rozpoczęła się uroczysta msza święta. Po mszy poczty sztandarowe ustawiły się do przemarszu pod pamiątkowy kamień znajdujący się na Placu 3 Maja. Miejski Teatr „Źródło” zainscenizował uchwalenie Konstytucji. Aktorzy czytali preambułę (której treść nieco wcześniej można było otrzymać w centrum miasta). Następnie przemówił prezydent Radomska dr Jarosław Ferenc.

Goście uroczystości złożyli wiązanki kwiatów pod pamiątkowym kamieniem. Warto wspomnieć, że oprócz przedstawionych wydarzeń, w Radomsku odbyły się także inne imprezy towarzyszące upamiętnieniu uchwalenia pierwszej europejskiej (i drugiej na świecie) Konstytucji.

konstytucja3maja2016_1Na uroczystościach nie mogło zabraknąć przedstawicieli młodego pokolenia. Tutaj uczniowie szkół z terenu Radomska ze sztandarami.

konstytucja3maja2016_9Występ orkiestry dętej jak zwykle profesjonalny 🙂

konstytucja3maja2016_2Przedstawiciele organizacji kombatanckich.

konstytucja3maja2016_3Sympatycy różnego rodzaju środowisk prawicowych wyróżniali się z tłumu (piszę tutaj o osobach z transparentami, balonika mógł dostać każdy).

konstytucja3maja2016_10Swoje sztandary zaprezentowały liczne instytucje.

konstytucja3maja2016_4Kolejni przedstawiciele młodego pokolenia. Harcerze z XIII „Czarnego” Szczepu.

konstytucja3maja2016_5Miejski Teatr „Źródło” zainscenizował uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Treść preambuły z tego dokumentu można było otrzymać w centrum miasta.

konstytucja3maja2016_6Miejski Teatr „Źródło” w akcji. Nie uchwyciłem momentu podnoszenia króla na rękach, bo wiedziałem, że w innych mediach ta fotka będzie ciągle wałkowana. A to przecież nic szczególnego 😉

konstytucja3maja2016_7Po lewej Krzysztof Zygma – lektor podczas uroczystości. Dalej przy mikrofonie – prezydent Radomska dr Jarosław Ferenc.

konstytucja3maja2016_8Władze miasta podczas składania kwiatów. Wiązanki złożyło także kilkadziesiąt innych instytucji – posłowie, starostwo, partie polityczne, stowarzyszenia, szkoły…

1360 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: