Radziechowice Drugie – pamiątkowy krzyż na miejscu dawnego kościoła

Ten artykuł dodałem 19.08.2016 roku

W Radziechowicach Drugich kościół istniał już od 1830 roku. 25 czerwca 1925 roku biskup Stanisław Zdzitowiecki erygował tam parafię, wydzielając południowo-zachodnie wiejskie obszary parafii Św. Lamberta w Radomsku. Pierwszy proboszcz, ksiądz Mieczysław Zawadzki, dobudował wówczas do tamtego kościoła dwie drewniane przybudówki.

W czasie II wojny światowej obok wybudowano nowy kościół, a dotychczasowy pełnił już tylko funkcje pomocnicze. Wtedy też rozebrano wspomniane drewniane przybudówki przy starym kościele.

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_1

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_2

Ostatecznie stary drewniany kościół rozebrano w 1981 roku, a na tym miejscu pozostał pamiątkowy krzyż informujący o dawnych dziejach tego miejsca. Krzyż tez został poświęcony przez biskupa Franciszka Musiela.

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_3

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_4W tle znajduje się budynek plebanii.

Warto zapoznać się także z artykułem dotyczącym miejsca, w którym kiedyś znajdował się cmentarz choleryczny w Radziechowicach Drugich. Artykuł znajduje się tutaj.

1093 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.