Radziechowice Drugie – pamiątkowy krzyż na miejscu dawnego kościoła

Ten artykuł dodałem 19.08.2016 roku

W Radziechowicach Drugich kościół istniał już od 1830 roku. 25 czerwca 1925 roku biskup Stanisław Zdzitowiecki erygował tam parafię, wydzielając południowo-zachodnie wiejskie obszary parafii Św. Lamberta w Radomsku. Pierwszy proboszcz, ksiądz Mieczysław Zawadzki, dobudował wówczas do tamtego kościoła dwie drewniane przybudówki.

W czasie II wojny światowej obok wybudowano nowy kościół, a dotychczasowy pełnił już tylko funkcje pomocnicze. Wtedy też rozebrano wspomniane drewniane przybudówki przy starym kościele.

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_1

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_2

Ostatecznie stary drewniany kościół rozebrano w 1981 roku, a na tym miejscu pozostał pamiątkowy krzyż informujący o dawnych dziejach tego miejsca. Krzyż tez został poświęcony przez biskupa Franciszka Musiela.

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_3

pamiatkowy_krzyz_radziechowice_drugie_4W tle znajduje się budynek plebanii.

Warto zapoznać się także z artykułem dotyczącym miejsca, w którym kiedyś znajdował się cmentarz choleryczny w Radziechowicach Drugich. Artykuł znajduje się tutaj.

1171 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)