Razem z uczniami zasadziłem mnóstwo krokusów. A była to niecodzienna lekcja historii

Ten artykuł dodałem 10.11.2021 roku

Przed długim weekendem związanym z Narodowym Świętem Niepodległości moi uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku zasadzili przed szkołą ponad trzysta cebulek krokusów. Wczesną wiosną krokusy stworzą barwny dywan i każda osoba wchodząca do naszej szkoły będzie mogła zachwycać się pięknymi kwiatami tych roślin.

10 listopada 2021 r., fot. Paweł Dudek

Wrażenie estetyczne to jednak nie wszystko. Włączyliśmy się w projekt „Krokus 2021/2022”. Jest to ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. Żółte krokusy sadzimy w celu upamiętnienia 1,5 mln dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasach Holokaustu – drugiej wojny światowej. Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów. Kwiaty te przypominają nam o WSZYSTKICH zmarłych dzieciach. Naziści zamordowali setki tysięcy dzieci, ale wiele dzieci przeżyło Holokaust. Obecnie osoby, które przeżyły, są przeważnie dziadkami i babciami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom i wnukom. Tych opowieści nie wolno zapomnieć. Musimy je opowiadać młodszym pokoleniom. Kiedy z początkiem wiosny kwitną krokusy, pamiętamy o dzieciach, które umarły. Ale te piękne kwiaty przypominają nam także o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły. Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata i mieć nadzieję na przyszłość. Sadzenie ich wiąże się ze smutkiem, ale również z nadzieją.

200 cebulek krokusów zebrali uczniowie z naszej szkoły, a 100 cebulek przekazało nam Żydowskie Muzeum Galicja. Czekamy na wiosnę! Chciałbym jeszcze podkreślić, że w szkole nie tylko ja zajmowałem się tą akcją. Cebulki od uczniów zbierały i sadziły z klasami także AB i EŁ.

10 listopada 2021 r., fot. Paweł Dudek

10 listopada 2021 r., fot. Paweł Dudek

143 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)