Razem z uczniami zasadziłem mnóstwo krokusów. A była to niecodzienna lekcja historii

Przed długim weekendem związanym z Narodowym Świętem Niepodległości moi uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Radomsku zasadzili przed szkołą ponad trzysta cebulek krokusów. Wczesną wiosną krokusy stworzą barwny dywan i każda osoba wchodząca do naszej szkoły będzie mogła zachwycać się pięknymi kwiatami tych roślin.

10 listopada 2021 r., fot. Paweł Dudek

Wrażenie estetyczne to jednak nie wszystko. Włączyliśmy się w projekt „Krokus 2021/2022”. Jest to ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland. Żółte krokusy sadzimy w celu upamiętnienia 1,5 mln dzieci narodowości żydowskiej i innych narodowości zamordowanych w czasach Holokaustu – drugiej wojny światowej. Kolor żółty przypomina nam o żółtej gwieździe, którą Żydzi mieli obowiązek nosić w krajach pod rządami nazistów. Kwiaty te przypominają nam o WSZYSTKICH zmarłych dzieciach. Naziści zamordowali setki tysięcy dzieci, ale wiele dzieci przeżyło Holokaust. Obecnie osoby, które przeżyły, są przeważnie dziadkami i babciami. Przekazują swoje opowieści swoim dzieciom i wnukom. Tych opowieści nie wolno zapomnieć. Musimy je opowiadać młodszym pokoleniom. Kiedy z początkiem wiosny kwitną krokusy, pamiętamy o dzieciach, które umarły. Ale te piękne kwiaty przypominają nam także o tym, że nawet po najstraszniejszych wydarzeniach życie zaczyna się na nowo, a my możemy mieć nadzieję, że nadejdą czasy lepsze od tych, które przeminęły. Kwiaty przypominają nam, że wciąż możemy dostrzegać piękno świata i mieć nadzieję na przyszłość. Sadzenie ich wiąże się ze smutkiem, ale również z nadzieją.

200 cebulek krokusów zebrali uczniowie z naszej szkoły, a 100 cebulek przekazało nam Żydowskie Muzeum Galicja. Czekamy na wiosnę! Chciałbym jeszcze podkreślić, że w szkole nie tylko ja zajmowałem się tą akcją. Cebulki od uczniów zbierały i sadziły z klasami także AB i EŁ.

10 listopada 2021 r., fot. Paweł Dudek

10 listopada 2021 r., fot. Paweł Dudek

367 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj