Reymont i inni zasłużeni łodzianie na fresku przy ul. Piotrkowskiej

Ten artykuł dodałem 26.01.2019 roku

Idąc ulicą Piotrkowską w Łodzi nie sposób nie zauważyć ogromnego fresku, znajdującego się na budynku nr 71 (jest to już właściwie pasaż Rubinsteina). Dzieło to nosi nazwę „Łódź w pigułce”. Powstawał w dniach 28 sierpnia – 3 listopada 2000 roku. Sportretowano wówczas postacie wyłonione w konkursie „I ty możesz przejść do historii”. Plebiscyt ten przeprowadził w 1997 roku urząd miasta oraz „Gazeta Wyborcza”, która razem z miejskim architektem Piotrem Bilińskim była pomysłodawcą tejże inicjatywy. Kandydatów zgłaszali mieszkańcy miasta, a ostatecznego wyboru dokonywali rektorzy łódzkich uczelni. Autorem projektu muralu jest Krzysztof Jaśkiewicz.

fresk_zasluzeni_dla_lodzi_piotrkowska_1

fresk_zasluzeni_dla_lodzi_piotrkowska_tabliczka

Na fresku znajduje się 31 postaci zasłużonych dla Łodzi. Oprócz tego skład ten uzupełnia wizerunek łódzkiego tkacza, anonimowego żyda i Lili Fontelli – ulicznego śpiewaka. Oto pełna lista:

– Jadwiga Andrzejewska
– Kiejstut Bacewicz
– Franciszek Ksawery Drucki-Lubecki
– Ludwik Geyer
– Ludwik Grohman
– Władysław II Jagiełło
– Karol Jonscher
– Aleksander Kamiński
– Władysław Kędra
– Krzysztof Kieślowski
– Katarzyna Kobro
– Tadeusz Kotarbiński
– Władysław Król
– Stanisława Leszczyńska
– Hilary Majewski
– Jan Moll
– Józef Klemens Piłsudski
– Izrael Poznański
– Rajmund Rembieliński
– Władysław Stanisław Reymont
– Artur Rubinstein
– Karol Scheibler
– Stefania Skwarczyńska
– Stanisław Staszic
– Bohdan Stefanowski
– Władysław Strzemiński
– Jan Izydor Sztaudynger
– Wincenty Tomaszewicz
– Julian Tuwim
– Wincenty Zaremba Tymieniecki
– Ludwik Zamenhof.

fresk_zasluzeni_dla_lodzi_piotrkowska_2

Postać Władysława Stanisława Reymonta została umieszczona w oknie środkowego piętra, w lewej części fresku, razem z Julianem Tuwimem. Zapewne zdecydowała podobna dziedzina, którą obydwaj panowie się zajmowali.

212 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.