Sala poświęcona Reymontowi w Muzeum Miasta Łodzi

Ten artykuł dodałem 10.02.2019 roku

We wnętrzach pałacu Poznańskich w Łodzi mieści się dziś muzeum tego miasta. Wśród wystaw stałych znajduje się Panteon Wielkich Łodzian – kilka sal poświęconych wybitnym osobom związanym z tym miastem. W ramach tego cyklu przygotowano sale poświęcone Julianowi Tuwimowi, Karlowi Dedeciusowi, Aleksandrowi Tansmanowi, Arturowi Rubinsteinowi oraz przede wszystkim urodzonemu w Kobielach Wielkich Władysławowi Stanisławowi Reymontowi.

Z okazji Dekady Reymontowskiej, która przypadała na lata 2007 – 2017, Muzeum Miasta Łodzi przygotowało nowa aranżację wystawy stałej, poświęconej nobliście. Ekspozycja ta mieści się w dawnym męskim saloniku karcianym, wyposażonym w autentyczne meble z domu rodzinnego pisarza w Wolbórce. Wystawa przedstawia m.in. reprodukcje fotografii pisarza i jego najbliższych, różnojęzyczne wydania największych dzieł, honorowe odznaczenia. Na wystawie zaprezentowano również postacie aktorów odtwarzających główne role w filmie Andrzeja Wajdy pt. „Ziemia obiecana”.


666 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: