Stanisław Zatoński (nauczyciel i żołnierz)

Ten artykuł dodałem 26.12.2016 roku

Urodził się 15 stycznia 1904 roku we wsi Zagórze, w gminie Wielgomłyny. Był nauczycielem Publicznej Szkoły Podstawowej w Pławnie i oficerem 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W 1939 roku przeszedł cały wrześniowy szlak polskiego żołnierza i wraz z resztkami swojego pułku dotarł do Łucka. Tam dostał się do niewoli sowieckiej. W początkach listopada 1939 roku został osadzony w obozie w Kobielsku, mieszczącym się w starych budynkach klasztornych. Stamtąd w kwietniu 1940 roku został wywieziony do Katynia, gdzie NKWD zamordowało go rankiem 5 kwietnia tegoż roku.

619 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.