[stare zdjęcie] Zestrzelony polski samolot koło Gidel

Ten artykuł dodałem 20.03.2021 roku

Od Czytelnika, pana Michała Flaszy otrzymałem takie oto zdjęcie, które zostało wykonane pod Gidlami. Na aukcji internetowej, na której się ono znajdowało, było napisane, że zrobiono je w 1939 roku. W prawej części zdjęcia widać zabudowania klasztoru. Rzeczywiście, zarys tego budynku bardzo przypomina gidelski klasztor Dominikanów. Perspektywa wskazuje, że zdjęcie wykonano na północ od Gidel, być może na północny wschód od Pławna.

Dotarłem do informacji, że pod Gidlami w dniu 3 września 1939 roku został zestrzelony Karaś nr 3 z 2 (22) Eskadry Bombowej Lekkiej. W czasie walki powietrznej zginął kpr. strz. sam. Andrzej Ustupski, a plut. pil. Gustaw Hławiczka oraz ppor. obs. Tadeusz Kalinowski zostali ranni. Na powyższej fotografii widać numer 3 na stateczniku pionowym, a więc jest to dowód na to, że zdjęcie rzeczywiście zostało wykonane pod Gidlami.

775 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)