Synagoga przy ul. Przedborskiej 13

Według przewodnika po The Kesselman Museum w tym niepozornym budynku znajdującym się przy ulicy Przedborskiej 13 mieściła się kiedyś synagoga.

Budynek powstał w połowie XIX wieku, zbudował go Dawid Bugajski. Była to synagoga cadyka Tiferes Szlomo oraz jego syna, Hesed le-Awrahama oraz jego wnuka, Knesses Jechezkela. Przez pewien czas znajdowała się tam tam także siedziba gminy żydowskiej (lata 1899-1932).

Późniejsze losy tego miejsca nie są mi znane. Około 2000 roku mieścił się tam sklep z odzieżą – butik, a potem mała drogeria. Dziś stoi pusty i zapomniany. Warto dodać, że do niedawna przed budynkiem znajdowała się tabliczka Otwartego Muzeum Żydowskiego (obecnie The Kesselmann Museum), oznaczona numerem 13A.

Zdjęcia z lutego 2021 roku

W lutym 2021 roku zauważyłem, że rozpoczęło się zabezpieczanie budynku przed kompletną degradacją, pojawiły się drewniane listwy na całej frontowej długości, choć niewiele one dają, jedynie delikatnie oddzielają konstrukcję od chodnika. Po lewej stronie widać też, że teren ogrodzono. W zasadzie nie wiem co dalej z tym budynkiem – czy czeka go remont, czy rozbiórka. Ktoś coś wie?

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek


1602 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj