Synagoga przy ul. Przedborskiej 13

Ten artykuł dodałem 22.05.2020 roku

Według przewodnika po The Kesselman Museum w tym niepozornym budynku znajdującym się przy ulicy Przedborskiej 13 mieściła się kiedyś synagoga.

Budynek powstał w połowie XIX wieku, zbudował go Dawid Bugajski. Była to synagoga cadyka Tiferes Szlomo oraz jego syna, Hesed le-Awrahama oraz jego wnuka, Knesses Jechezkela. Przez pewien czas znajdowała się tam tam także siedziba gminy żydowskiej (lata 1899-1932).

Późniejsze losy tego miejsca nie są mi znane. Około 2000 roku mieścił się tam sklep z odzieżą – butik, a potem mała drogeria. Dziś stoi pusty i zapomniany. Warto dodać, że do niedawna przed budynkiem znajdowała się tabliczka Otwartego Muzeum Żydowskiego (obecnie The Kesselmann Museum), oznaczona numerem 13A.

Zdjęcia z lutego 2021 roku

W lutym 2021 roku zauważyłem, że rozpoczęło się zabezpieczanie budynku przed kompletną degradacją, pojawiły się drewniane listwy na całej frontowej długości, choć niewiele one dają, jedynie delikatnie oddzielają konstrukcję od chodnika. Po lewej stronie widać też, że teren ogrodzono. W zasadzie nie wiem co dalej z tym budynkiem – czy czeka go remont, czy rozbiórka. Ktoś coś wie?

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek

Luty 2021 r., fot. Paweł Dudek


1506 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)