Synagoga radomszczańskich chasydów w Krakowie (ul. Ciemna 10)

Ten artykuł dodałem 4.08.2021 roku

W Krakowie, w dzielnicy Kazimierz przy ul. Ciemnej 10 znajduje się budynek, w którym przed drugą wojną światową znajdowała się synagoga chasydów z Radomska.

Lipiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Nie cały prezentowany na zdjęciach budynek był synagogą. Mieściła się ona w podwórku. Powstała w dwudziestoleciu międzywojennym, a Niemcy zniszczyli ją w czasie drugiej wojny światowej. Obecnie jest tam siedziba Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia i nic nie wskazuje na dawną historię tego miejsca. Warto wiedzieć, że w Krakowie przy ul. Józefa 15 znajduje się synagoga Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich. Była ona wcześniejsza od tej opisywanej tutaj. Istnienie dwóch synagog radomszczańskich chasydów w Krakowie świadczy o rosnącej grupie zwolenników dynastii Rabinowiczów w tamtym czasie.

Widok na podwórko budynku. Lipiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Lipiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Widok od strony ul. Jakuba. Lipiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

360 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)