Synagoga Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich w Krakowie

Ten artykuł dodałem 29.06.2017 roku

Niewiele osób wie, że na krakowskim Kazimierzu znajduje się budynek, w którym kiedyś mieściła się Synagoga Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich, nosząca nazwę „Radomsker Nowi”.

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_1

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_2

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_3

Synagoga ta znajdowała się przy ulicy Józefa 15, w zabytkowej kamienicy. Została zbudowana pod koniec XIX wieku, z inicjatywy Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich. Na piętrze, obok sali modlitwy, nazywanej „Bejt Tefila”, znajdowała się również szkoła talmudyczna, zwana „Bejt Midrasz”. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w synagodze znajdowały się mieszkania. Obecnie na parterze jest restauracja, piętro wydaje się opuszczone i zaniedbane.

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_4

Synagogę stosunkowo łatwo odnaleźć pośród innych budynków – na piętrze ma dwa charakterystyczne okna w kształcie tablic Dekalogu. Budynek, w którym znajdowała się synagoga został wpisany do rejestru zabytków pod numerem rej. A-450 w dniu 26 marca 1969 roku. W Krakowie mieściła się jeszcze jedna synagoga chasydów z Radomska, ale o tym kiedy indziej.

1037 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Jeśli znasz autora - napisz do mnie.
3. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem.
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy.