Synagoga Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich w Krakowie

Niewiele osób wie, że na krakowskim Kazimierzu znajduje się budynek, w którym kiedyś mieściła się Synagoga Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich, nosząca nazwę „Radomsker Nowi”. Część radomszczańskich chasydów osiedliła się właśnie w Krakowie.

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_1Czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_2Czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_3Czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Synagoga ta znajdowała się przy ulicy Józefa 15, w zabytkowej kamienicy. Została zbudowana pod koniec XIX wieku, z inicjatywy Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich. Na piętrze, obok sali modlitwy, nazywanej „Bejt Tefila”, znajdowała się również szkoła talmudyczna, zwana „Bejt Midrasz”. Podczas drugiej wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w synagodze znajdowały się mieszkania. Obecnie na parterze jest restauracja, piętro wydaje się opuszczone i zaniedbane.

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_4Czerwiec 2017 r., fot. Paweł Dudek

Synagogę stosunkowo łatwo odnaleźć pośród innych budynków – na piętrze ma dwa charakterystyczne okna w kształcie tablic Dekalogu. Budynek, w którym znajdowała się synagoga został wpisany do rejestru zabytków pod numerem rej. A-450 w dniu 26 marca 1969 roku. W Krakowie mieściła się jeszcze jedna synagoga chasydów z Radomska, znajdowała się ona przy ul. Ciemnej 10.

Aktualizacja z lipca 2021 roku

Podczas mojej wizyty w Krakowie w lipcu 2021 roku odwiedziłem ponownie to miejsce. Okazało się, że na parterze nie działa już restauracja. Dotarłem do informacji, że we wrześniu 2020 roku ta restauracja jeszcze tam funkcjonowała.

Lipiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Lipiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Lipiec 2021 r., fot. Paweł Dudek

1836 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj