Synagoga Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich w Krakowie

Ten artykuł dodałem 29.06.2017 roku

Niewiele osób wie, że na krakowskim Kazimierzu znajduje się budynek, w którym kiedyś mieściła się Synagoga Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich, nosząca nazwę „Radomsker Nowi”.

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_1

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_2

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_3

Synagoga ta znajdowała się przy ulicy Józefa 15, w zabytkowej kamienicy. Została zbudowana pod koniec XIX wieku, z inicjatywy Stowarzyszenia Modlitwy i Dobroczynności Chasydów Radomszczańskich. Na piętrze, obok sali modlitwy, nazywanej „Bejt Tefila”, znajdowała się również szkoła talmudyczna, zwana „Bejt Midrasz”. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po wojnie w synagodze znajdowały się mieszkania. Obecnie na parterze jest restauracja, piętro wydaje się opuszczone i zaniedbane.

synagoga_jozefa15_krakow_kazimierz_4

Synagogę stosunkowo łatwo odnaleźć pośród innych budynków – na piętrze ma dwa charakterystyczne okna w kształcie tablic Dekalogu. Budynek, w którym znajdowała się synagoga został wpisany do rejestru zabytków pod numerem rej. A-450 w dniu 26 marca 1969 roku. W Krakowie mieściła się jeszcze jedna synagoga chasydów z Radomska, ale o tym kiedy indziej.

919 razy oglądano od początku 2 razy oglądano dzisiaj

Ważne info

1. Jestem autorem wszystkich artykułów (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
2. Jestem autorem wszystkich zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
3. Zdjęcia w artykułach są aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, tzn. zostały zrobione najpóźniej do miesiąca wcześniej (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku).
4. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl
5. Punkty nr 1. i nr 2. oznaczają, że możesz sobie czytać, oglądać, ale nie kopiować. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na adres podany w punkcie 4, na pewno się dogadamy.