Szopka bożonarodzeniowa w klasztorze Dominikanów w Gidlach

Ten artykuł dodałem 22.02.2020 roku

Zawsze gdy odwiedzam gidelski klasztor, muszę się tam zatrzymać choć na chwilę. To wspaniała konstrukcja, gdzie wiele elementów ma swoje odzwierciedlenie w okolicznych obiektach sakralnych i świeckich. Można tam więc zobaczyć: kościół Św. Marii Magdaleny w Gidlach, spichlerz na terenie klasztoru OO. Dominikanów w Gidlach, kapliczkę w gidelskim rynku, pierwszą kapliczkę Figurki Matki Boski Gidelskiej, zagrodę tatarską w Radomsku, siedzibę urzędu gminy Gidle, Bazylikę Wniebowzięcia NMP i Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Gidlach, Kościół OO. Franciszkanów w Radomsku, kapliczkę upamiętniającą koronację Figurki Matki Bożej Gidelskiej (19 sierpnia 1923 r.), Kościół pokartuzki NMP Bolesnej w Gidlach, kościół Św. Lamberta w Radomsku oraz kościół Św. Anny w Św. Annie. Patrząc nad szopkę można zobaczyć oraz nieba. Nie jest to przypadkowy układ gwiazd. Był on widoczny w Gidlach (N 50º57′54.01″ E 19º28′10.04″ 220 m n.p.m.) w dniu 3 maja 1516 roku o godz. 21.

Aby zobaczyć szopkę należy po wejściu do nawy głównej udać się na lewo. Znajduje się ona we wnęce. Szopkę można uruchomić za pomocą przycisku.

To zdjęcie po otwarciu w nowym oknie jest większe

775 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: