Szyb solny na Bukowej Górze

Ten artykuł dodałem 21.01.2020 roku

To już kilka kilometrów poza granicami naszego powiatu, ale miejsce warte odwiedzenia. Bukowa Góra, zwana też Buczyną ma 334 m n.p.m. To rezerwat przyrody o powierzchni prawie 34 hektarów. Powstał on w 1959 roku i chroni fragment lasu bukowego o charakterze pierwotnym z gatunkami roślin chronionych w runie. We wschodniej części rezerwatu znajduje się szyb solny, chociaż trzeba przyznać, że… soli tam nie ma i nigdy nie było. Co to więc za miejsce i dlaczego tak się nazywa?

Cofnijmy się w czasie do drugiej połowy XVIII wieku. W 1772 roku nastąpił pierwszy rozbiór Polski. Wówczas prężnie działające i przynoszące ogromny zysk kopalnie soli w Wieliczce i Bochni znalazły się w zaborze austriackim. Rozpoczęły się więc gorączkowe poszukiwania nowych źródeł tzw. „białego złota”. Podobno jednym z powodów dla którego postanowiono zrobić wykopy na Bukowej Górze i w okolicach było to, iż miejscowe krowy miały dość często lizać polne kamienie oraz wystające z ziemi skały. Świadczyłoby to o występowaniu soli na tym terenie. Poszukiwania okazały się bezowocne. Porzucony szyb na Bukowej Górze jest najbardziej znany w okolicy, ale warto też wiedzieć, że próbne wykopy zrobiono także niedaleko wsi Boża Wola oraz Góry Suche.

Dziś szyb ma kilka metrów szerokości i nieco więcej głębokości. Otoczony jest płotkiem, ale trzeba uważać, bo to niestabilna konstrukcja. Trafić tam można skręcając w północno-wschodniej części góry na szlak oznaczony kolorem czarnym.

1041 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)

Tagi dla tego wpisu: