Tablica pamiątkowa poświęcona pracownikom Metalurgii

Na terenie zakładu Metalurgia znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona pracownikom, którzy zginęli w wyniku drugiej wojny światowej. Pamiątka ta znajduje się tuż za bramą wjazdową na teren zakładu. Żeby tam wejść, trzeba mieć zgodę ochrony obiektu, bo to już teren prywatny. Jak się ładnie poprosi pilnującego tam pana, to myślę, że nie będzie problemu z wejściem 😉

metalurgia_brama_wjazdowa

Pierwotnie tablica ta została umieszczona na budynku stołówki. Potem przeniesiono ją w obecne miejsce. W rogach prostokątnej tablicy dostrzec można widoczne do dziś nity.

metalurgia_tablica_pamiatkowa_zblizenie

Oto treść z tablicy:

PRACOWNICY >KOMUNY PARYSKIEJ< DAWNEJ >METALURGII<
W RADOMSKU
w DNIU 1 WRZEŚNIA 1939 R. O GODZ. 6 RANO
PADLI NA POSTERUNKU PRACY
W BARBARZYŃSKIM NALOCIE NIEMIECKIM
JANINA BORUTA
ZENOBIA JANAS
STEFANIA KONIECZNA
IGNACY KOPER
WANDA SAWICKA
ADAM SKALIK
STANISŁAWA STEPNIK
IRENA WRÓBLEWSKA

WZIĘCI OD WARSZTATÓW PRACY I POMORDOWANI
PRZEZ SIEPACZY NIEMIECKICH W LATACH 1940-1944
WŁADYSŁAW ADAMECKI
TOMASZ BROSZKIEWICZ
ANTONI GAWLIK
JAN GÓRECKI
WACŁAW JAGODZIŃSKI
STANISŁAW KACZMAREK
PIOTR KALETA
ALBIN KOPEĆ
ALFONS KOWALCZYK
JÓZEFA KUPCZYŃSKA
STANISŁAW KWASEK
JACENTY SMUŻNIAK
ANTONI OSTROWSKI
STANISŁAW PIASECKI
JÓZEF TYL
HENRYK WALEWSKI

ZGINĘLI ZA NIEPODLEGŁĄ DEMOKRATYCZNĄ POLSKĘ
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI
RADOMSKO DN. 1. IX. 1959 R.

metalurgia_tablica_pamiatkowa_oddalenie

Co ciekawe, tablica ta jest kopią niemal identycznej tablicy, która znajduje się na lapidarium Cmentarza Starego w Radomsku. Różnic jest niewiele, ale są one istotne: przede wszystkim na tej opisywanej tutaj brak jest krzyża, jest oczywiście inna data jej powstania, inna nazwa zakładu oraz inny materiał wykonania. Wydaje się, że główną ideą wykonania w 1959 roku kopii był symbol krzyża znajdujący się na tej pierwotnej. Historię pierwszej tablicy oraz nieco więcej na temat obydwóch można przeczytać tutaj. Niektórych zastanawiać może czemu na tej opisywanej tutaj tablicy umieszczono nazwę „Komuna Paryska”. Otóż w czasie, gdy tablica ta powstawała (1959 rok), tak nazywał się zakład znany dziś pod nazwą Metalurgia. Nazwa ta funkcjonowała jeszcze długo potem, do 1990 roku. Na tyle długo, że nawet wielu radomszczan do tej pory mówi o istniejącej do dziś firmie – „Komuna” lub „Komuna Paryska”. Historię i przyzwyczajenia trudno zmienić, ale przyznajcie – „Metalurgia” brzmi zdecydowanie lepiej! Dobrze się stało, że po transformacji ustrojowej przywrócono nazwę sprzed wojny.

Metalurgia była jednym z pierwszych miejsc w Radomsku, które zostało przez Niemców zbombardowane i zniszczone na początku drugiej wojny światowej. Pierwsze bomby spadły na zakład już kilka minut po godzinie 6 rano w dniu 1 września 1939 roku. Jeszcze tego samego roku Metalurgia stała się częścią niemieckiego koncernu zbrojeniowego Herman Goring Werke oddział GMBH Krakau.

2340 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj