Tablica pamiątkowa w ścianie sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 4

Przechodząc ulicą Szkolną wzdłuż ściany sali gimnastycznej szkoły podstawowej nr 4 zauważyłem prostokątną wnękę w tym budynku. Przeszedłbym obok niej obojętnie, gdybym nie zauważył jakichś wyżłobień w tej wnęce. Było to dość wysoko, co najmniej dwa metry nad ziemią. A nawet więcej, bo  trudem sięgnąłem tam ręką. Już wtedy przypuszczałem, że znajduje się tam jakaś mało czytelna tablica pamiątkowa. Choćbym chciał, nie dojrzę sam co tam jest napisane. Następnym razem wybrałem się tam z pewną osobą i udało nam się odczytać to, co znajduje się na tablicy. Muszę przyznać, że wymagało to od nas pewnych umiejętności akrobatycznych, ale czegoś to człowiek nie zrobi z ciekawości… 🙂 Pewnie tablica nie była kiedyś umiejscowiona tak głęboko, ale po ociepleniu budynku znalazła się we wnęce.

Może i tutaj nie wygląda na to, aby tablica była umiejscowiona wysoko, ale rzeczywiście tak jest. Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

Za pomocą wzroku oraz dotyku (tam naprawdę niewiele widać) odczytaliśmy taką treść:

SALA GIMNASTYCZNA
SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
NR 4 I NR 5 W RADOMSKU
ODDANA DO UŻYTKU
W DN. 5 III 1962 R.
ZOSTAŁA WYBUDOWANA
Z FUNDUSZÓW SFOKIS

I wcale nie było to takie proste. Nie dość, że osoba odczytująca miała cały czas świadomość, że może spaść z ramion osoby, która stała pod ścianą, to jeszcze nieczytelna, wyżłobiona w tablicy czcionka zlewała się na tle lastrikowego materiału 🙂 Warto w tym miejscu wyjaśnić cóż to był ten SFOKIS, wspomniany w ostatniej linijce. Społeczny Fundusz Odbudowy Kraju i Stolicy to stowarzyszenie wyższej użyteczności, które powstało w 1948 roku. Pierwotnie zajmowało się zbiórką pieniędzy na odbudowę Warszawy. Pieniądze te pochodziły z podatków – stanowiły ułamek procenta potrącanego z wynagrodzeń obywateli, a ponadto ze dodatkowego podatku nałożonego na niektóre produkty i usługi. Od 1958 roku pieniądze gromadzone przez fundusz mogły zostać wydawane także poza Warszawą, od tamtej pory fundusz przyjął nazwę właśnie taką jak na pamiątkowej tablicy. W 1966 roku nazwa znów się zmieniła, tym razem na Społeczny Fundusz Budowy Szkół i Internatów. Nie mam informacji czy SFOKIS dał pieniądze na budowę innych obiektów w Radomsku czy okolicach.

A tak swoją drogą, wydaje mi się, że niewielkim kosztem można by odnowić tę tablicę, czyli odmalować litery, to w zasadzie wystarczyłoby, aby ją odczytać z poziomu chodnika czy ulicy.

Listopad 2020 r., fot. Paweł Dudek

812 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj