Tablica poświęcona Legionistom na murze kościoła w Gomunicach

Ten artykuł dodałem 3.04.2021 roku

Na zewnętrznej ścianie kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Gomunicach, na lewo od głównego wejścia znajduje się tablica pamiątkowa. Jest ona poświęcona żołnierzom Legionów Polskich, kapitanowi Janowi Łuczyńskiemu oraz o. Kapelanowi Kosmie Lenczowskiemu.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Na tablicy, pod wizerunkiem orzełka legionowego znajduje się następująca informacja (zachowałem oryginalną pisownię):

Legionistom przebywającym
w Domu Uzdrowieńców w Gomunicach
w latach 1915-1917 oraz
kpt. Janowi Łuczyńskiemu ,
o.Kapelanowi Kosmie Lenczowskiemu,
za inicjatywę i trud włożony w budowę
miejscowego kościoła i szkoły ,
w 100-lecie utworzenia Legionów Polskich

Społeczeństwo Gminy Gomunice

11 listopada 2014 r.

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Marzec 2021 r., fot. Paweł Dudek

Warto dodać, że 11 listopada 2020 roku, całkiem niedaleko, na placu przy ul. Wojska Polskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą Dom Uzdrowieńców.

387 razy oglądano od początku 1 razy oglądano dzisiaj

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na pawel@radomsk.pl - wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na pawel@radomsk.pl - na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze :)